Hilgertová a Kudějová ve finále. Soutěž kajakářek ovládla favoritka Jessica Foxová

[ title]
Na trojské slalomové dráze v Praze se rozdaly první medaile finalového závodu Světového  poháru ve vodním slalomu. Dramatické finálové jízdy předvedli jak kanoisté, tak i kajakářky. V soutěži singlířů na nejvyšší příčku dosáhl Slovák Matej Beňuš, který se tímto výkonem vyhoupl i do čela celkového hodnocení Světového poháru 2019. Mezi kajakářkami zůstala neotřesená nadvláda Australanky Jessicy Foxové, která ovládla finále a obhájila i své celkové prvenství v celém seriálu.

SportovníListy.cz byly na místě děje...
Fantastická jízda Mateje Beňuše

První muž žebříčku Světového poháru, Slovinec Luka Božič, rozjel výborně  finálovou plavbu  kanoistů i přes dvě trestné vteřiny nasadil laťku vysoko a udal vedoucí čas 103.42 s. Skvěle však zajel muž s pořadovým číslem 5, Rus Kirill Setkin, který zapsal čistou jízdu a časem 102.43 s se stal brzy novým průběžným lídrem.

Neuvěřitelnou jízdu však poté předvedl Slovák Matej Beňuš, který před plnými a nadšenými tribunami posunul čas o další dvě vteřiny. Loď mu úžasně klouzala a čas 100.26 sekund  byl vhozenou rukavicí zbytku startovního pole. Hned za ním vyjel jeho týmový kolega Michal Martikán, který se však nevyvaroval šťouchu na bráně 4. I kvůli pomalejšímu času tento pětinásobný vítěz celkového hodnocení Světového poháru na podiu nedosáhl. Ani Alexander Slafkovský nepřevedl hvězdný výkon, nabral čtyři trestné vteřiny a zejména problém na brance 10 a velké zdržení ho odsunulo až na poslední desátou příčku.

Finále uzavíral Slovinec Benjamin Savsek a hned na brance 6 se nevyvaroval dotyku. I přesto jel skvěle a čas stahoval každým pohybem pádla. Pak však šťouchl i do branky 21 a v tu chvíli bylo jasné, že skončí mimo medailové pozice, nakonec až na sedmém místě.

Vítězem v kategorii C1 muži a zároveň novým vítězem celkového hodnocení Světového poháru mezi kanoisty se stal Slovák Matej Beňuš (100.26 s). Druhý skončil Rus Kirill Setkin (102.43 s), pro kterého to je první medaile ze Světového poháru. Třetí místo patří Lukovi Božičovi ze Slovinska (103.42 s), který v celkovém hodnocení skončil druhý. „Semifinále se mi tolik nepovedlo, ale teď jsem šťastný za třetí místo. Tohle byla opravdu mimořádně těžká trať. Podařilo se mi zlepšit spoustu věcí, o to víc jsem se na sebe zlobil za ten zbytečný dotek,“ řekl Slovinec.

Kajakářkám dál vládne Foxová

O tom, že základ dobrým výkonům položí zejména bezchybná jízda, se diváci přesvědčili při finále kajakářek. Dravou jízdou zahájila soutěž česká reprezentantka Amálie Hilgertová. A potvrdila svá slova, že jí těžká trať sedí. Výborně se popasovala s technicky náročnými pasážemi, zajela čistou jízdu a nastavila čas 107.78 sekund  Kimberley Woodsová z Velké Británie však předvedla podobně agresivní jízdu a čas české kajakářky dokázala překonat o 1,65 sekund.

Vedoucí ženě Světového poháru Corinně Kunhleové se nedařilo v semifinále a reputaci si nevylepšila ani tentokrát, když zapsala dva trestné dotyky. Podium se jí vzdalovalo s každou další závodnicí, která projela cílem a Rakušanka nakonec skončila desátá.

Naopak neuvěřitelně ladně klouzala mezi brankami Slovenka Eliška Mintálová a před bouřícími tribunami se po zásluze dostala do průběžného čela. Ana Satilová však předvedla rovněž fantastický výkon a když se časomíra zastavila na hodnotě 103.98 s, bylo jasné, že průběžné vedení padá do rukou této brazilské závodnice, která zajela do té doby nejrychlejší jízdu dne. Tu neohrozila ani druhá česká kajakářka Kateřina Kudějová, která se dotkla na bráně 9, ale diváci hnali domácí závodnici o to víc. Velkou časovou ztrátu však Kudějová už nedokázala stáhnout.

Jak říkám... „Jelo se mi lépe, než v semifinále. Dala jsem ale šťouch, což tady je prostě hodně. Snažila jsem se to pak trochu hrotit a jet rychle dolů. Ale i tak jsem s jízdou docela spokojená,“ vyjádřila se v cíli Kateřina Kudějová.

Výkon Brazilky se otřásal při jízdě Slovinky Evy Terceljové, která v polovině trati na mezičase vedla. Těsný náskok pouhých 2 setin sekundy však neudržela a zařadila se na průběžné druhé místo. S pořadím už mohla zamíchat jen Jessica Foxová z Austrálie, která na prvním mezičase vedla o 42 setin. Když na tom dalším zvýšila náskok už na 1,18 sekund, o vítězce bylo prakticky rozhodnuto.

Foxová zvítězila v čase 101.11 s a obhájila tak i své prvenství v celkovém pořadí seriálu. Druhá skončila Ana Satilaová z Brazílie (103.98 s) a třetí místo patří Evě Terceljové ze Slovinska (104.30).

Jak říkám...„Je neuvěřitelný pocit vyhrát finále. Chtěla jsem jet ještě lépe než v semifinále a trochu víc útočit. Cítím ohromnou úlevu a spokojenost. To, že bych obhájila i celkové prvenství, nebylo v průběhu závodu to hlavní. Ale je to důkaz toho, že jsem měla konzistentní výkony během celé sezony. A s takovou formou se mi teď pojede o to lépe i na mistrovství světa,“ zhodnotila svůj výkon vítězka Jessica Foxová.

Spokojená bude odjíždět i stříbrná Ana Satilaová. „Se svým výkonem ve finále jsem moc spokojená. Pražská trať je má nejoblíbenější a jsem šťastná, že mám medaili právě odsud. Povedlo se mi to, co jsem chtěla, tak jsem za tento výsledek opravdu moc ráda.“

Jak říkám...„Závodit v Praze je vždy výzva, je to tu těžké. Snažila jsem se jet naplno od první branky až do cíle. Dařilo se mi jet opravdu rychle a i když jsem dělala nějaké chyby, jsem se svým výkonem opravdu spokojená,“ pochvalovala si bronzová Eva Terceljová.

„Finále jsem si moc užila, bylo velmi pěkné tu závodit před domácím publikem, diváci neskutečně fandili. Je mi ale líto, že jsem nepředvedla svojí bezchybnou jízdu, díky které bych určitě dosáhla na medaili. Udělala jsem dvě chyby, které mě stály lepší umístění. Ale i tak jsem ráda, že jsem se do finále vůbec dostala, vždyť jsem postupovala z posledního místa. Do finále jsem tak šla s tím, že si to chci doma hlavně užít,“ řekla Amálie Hilgertová.  Praha 7. září 2019Finálové závody SP ve vodním slalomu


Muži C1: 1. Beňuš (Slovensko) 100,26 (0 tr. sekund), 2. Setkin (Rusko) -2,17 (0), 3. Božič (Slovinsko) -3,16 (2), ...v semifinále 12. Rak, 16. Heger (oba Česko).
Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Beňuš 289, 2. Božič 287, 3. Martikán (Slovensko) 248, ...12. Rak 137, 18. Heger 119, 22. Rohan 104, 91. Lhota (oba Česko) 2.

Ženy K1: 1. J. Foxová (Austrýlie) 101,11 (0), 2. Sátilaová (Brazílie) -2,87 (0), 3. Terčeljová (Slovinsko) -3,19 (0), ...7. A. Hilgertová -6,67 (0), 9. Kudějová -7,25 (2), v semifinále 19. Vojtová (všechny Česko).
Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. J. Foxová 278, 2. Terčeljová 265, 3. Kuhnleová (Rakousko) 248, ...6. Vojtová 185, 8. Kudějová 170, 20. A. Hilgertová 125, 53. Valíková (Česko) 15.

(Kanoe media, SportovníListy.cz, foto: Martin Hladík)

Hokejisté budou bez hal

Hokejisté budou bez hal

15.9.2019 09:00:00

Hokejistům nezbývá než se snažit uspět na některém z velkých turnajů, což v současné situaci je asi tak stejně pravděpodobné jako že bude postavena hala pro Martinu Sáblíkovou. Senzační jízda b...