Držitelka hlavní ceny fair play trenérka veslařů Martina Součková zachránila životy dvěma mladým lidem

Martina Součková první dubnové pondělí převzala hlavní cenu Fair play za čin, při které zachránila životy ohroženým mladým lidem.  Po silné bouři  v červnu 2018 spláchla přívalová voda v pražském podzemí čtyři hledače kešek a dva z nich přežili právě zásluhou odvážné  veslařské trenérky, která na rozbouřené Vltavě tou dobou hledala své mladé závodníky.

"Naproti jel parník, ze kterého vyletěly dva záchranné kruhy, a za nimi skákal člověk. To už mi bylo jasné, že něco není dobře a že se někdo topí. Bylo to až někde na druhé straně a vůbec jsem neměla představu, že to je od nás ze smíchovské strany a že to někoho vychrlilo. Jela jsem tam a celou dobu jsem musela mít na člunu zpětný chod, protože proud tu loď opravdu bral,“ popsala Martina Součková.

Na svůj katamarán pak dostala Martina Součková sama oba keškaře, záchranným kruhem pomohla z vody i plavčíkovi vedlejšího parníku.

"Měli ty kruhy, tak jsem je začala tahat. Ale byli nespolupracující, ta slečna byla úplně odevzdaná, měla nateklý obličej, takže se musela cestou pomlátit. Moc nespolupracovali, tak jsem je snažila házet na plováky, abych je nějak vytáhla," zavzpomínala Martina Součková.

"Vzala jsem ještě plavčíka, co skočil z té lodi do vody. S kapitánem jsem jela do komory, protože mu ujížděl ten parník, tak jsem ho tam jela odevzdat. A jela jsem zpátky se dívat, jestli někoho nenajdu, jak říkali, že ještě někdo chybí. Bohužel jsem už nikoho nenašla,“ řekla po převzetí ceny držitelka té hlavní za fair play.

Mezi předávajícími cenu byl veslař z loděnice Slavie Praha a předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

"Jen párkrát za život je člověk vystaven situaci, kdy může prokázat takovou chrabrost, připravenost a odvahu, a ne každému se  povede. Martině Součkové  ano. Když zjistila, co se děje,  nastartovala člun a rychle tam vyjela. Myslím, že ocenění je v dobrých rukou,“ řekl Jiří  Kejval.

SportovníListy.cz rovněž napsaly:Hlavní ceny fair play za rok 2018 patří Panenkovi i zachráncům života(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)