Další těžká trať bude pro české vodáky na Světovém poháru ve vodním slalomu v Tacenu

Další slalomový víkend od 28. června do  30. června 2019  čeká vodní slalomáře v rámci letos již třetího Světového poháru na divoké vodě ve slovinském Tacenu. Tým doplňuje v záskoku za reprezentanty do 23 let Jana Matulková, Matyáš Lhota a opět Barbora Valíková.

Po náročném závodu v Londýně a Čunově přichází další nevyzpytatelný kanál v Tacenu. Singlkanoista Lukáš Rohan takto popsal místní podmínky:

Jak říkám..."Je tu trochu problém, že hodně kolísá stav vody v řece, což sice neovlivňuje tolik samotnou vodu v kanále, ale dojezd z kanálu ústí do řeky. Když je jí v řece málo, tak se to téměř nedá jet a nikdo neví, jak to bude při závodě. Teď při tréninku je to zatím optimální, ale má být vedro a nemá pršet. Jinak voda v Tacenu je hodně specifická a výrazně odlišná od všech tratí, je potřeba se ji rychle přizpůsobit. Ale všichni jsme rádi, že letos se závody SP jezdí na takových tratích jako je Londýn, Bratislava a Tacen. Všechny patří mezi nejtěžší, což podle mě je pro vodní slalom dobře. Jen škoda, že se nejezdi i na přírodních řekách - byl by to skvělý návrat ke kořenům sportu…,“ řekl Rohan.

Na závody se těší i kajakář Vavřinec Hradilek. Po úspěchu v CSLX, který v Bratislavě–Čunovu vyhrál, bude mít Vavřinec Hradilek, mistr světa z roku 2017, opět vysoké ambice nejen v nedělním závodu slalom krosu.

„Nedělní 19. místo ve slalomu pro mě samozřejmě nebylo nejlepším výsledkem, ale pocit z jízdy nebyl špatnej a navíc jsem pak zvítězil v XSlalomu, což mě potěšilo velice! Už v pátek nás čeká další runda SP ve Slovinsku. Snad se přehoupnu z těch pozic druhé desítky do té první. Ježdění a závody mě hrozně baví, tak by to klapnout do třetice mohlo,“ sdělil Hradilek přes sociální síť.

Oproti prvním závodům SP je v Tacenu český tým o několik jmen změněný. Závodníci do 23 let se již připravují na evropský šampionát v Liptovském Mikuláši a tak bude chybět Amálie Hilgertová, Vojtěch Heger i Tereza Fišerová s Evou Říhovou. Místo nich se představí opět kajakářka Barbora Valíková, Jana Matulková a Matyáš Lhota na C1. Na startu bude mít Česko tedy jen dvě singlkanoistky.

Celkové pořadí Světového poháru po třech závodech vychází zatím nejlépe pro kajakáře Jiřího Prskavce, obhájce vítězství v seriálu. Je na prvním místě, zatímco Vavřinec Hradilek na 15. a Vít Přindiš na 17. místě. V první desítce celkového hodnocení je i devátá kajakářka Veronika Vojtová a šestá singlkanoistka Tereza Fišerová. Ze singlkanoistů je zatím nejvýše čtrnáctý Lukáš Rohan.

V Tacenu jsou ve čtvrtek 27. černa 2019 na programu tréninky, v pátek 28. června 2019 kvalifikační jízdy a v průběhu víkendu se závodníci představí v semifinále a finále. V itineráři je start naplánovaný každý den v 9.00 h.


Světový pohár ICF ve vodním slalomu 201928. – 30. června 2019  Tacen
30. srpna  – 1. září 2019  Markkleeberg
6. – 8. září  Praha – Finále SP

(kanoe media, SportovníListy.cz, foto: Martin Hladík)