Další šance pro jachtaře na MS v Japonsku, které je zároveň kvalifikací na olympiádu

Začátkem července 2019 v japonské Miho Ba začalo v Japonsku mistrovství světa třídy Laser.  Na startu je 159 jachtařů z 57 zemí včetně dvou českých  zástupců. Závod je zároveň kvalifikačním závodem na olympijské hry do Tokia 2020. Prvních 15 míst bylo přiděleno v roce 2018  na MS v Aarhus a jedno na nedávných Asijských hrách. V Japonsku se nyní bojuje o dalších pět míst.

V úvodní den ráno přivítalo závodníky slunnou oblohou a slabým větrem. Po dopoledním odkladu začala závodit žlutá skupina za severovýchodního větru o síle pouhých 7 uzlů. Po ní přišla na řadu modrá a nakonec červená. Po dvou odjetých rozjížďkách je na čele Filip Jurisic z Chorvatska. Ve žluté skupině závodili i oba naši reprezentanti. Úvodní den se jim příliš nevydařil. Účastník dvou předchozích olympiád Viktor Teplý dojel v první rozjížďce na 28. místě a ve druhé byl diskvalifikován na černou vlajku za předčasný start. Jakub Halouzka zajel shodně dvakrát na 33. místě.

"Jsem hrdý, avšak také vděčný, že jsem získal možnost reprezentovat Českou republiku na tomto mistrovství světa v Japonsku,“ uvedl Jakub Halouzka před začátkem závodu.

Viktor Teplý zajel osmé a 27. místo a posunul se zatím neoficiálně na 72. místo. Od zlaté finálové skupiny, kde se bude bojovat o Tokio, ho dělí 14 bodů. To se dá ještě zvládnout. I když se zdá, že místo do Tokia je na míle vzdáleno, je to teprve začátek závodu a vše se může změnit. Šampionát  pokračuje dalšími dvěma kvalifikačními rozjížďkami.

Výsledky po prvním dnu ...
1. Filip Jurisic                         CRO     4 pts
2. George Gautrey                 NZL     4 pts
3. Jean-Baptiste Bernaz        FRA     5 pts
4. Tonci Stipanovic                CRO     8 pts
5. Benjamin Vadnai               HUN    11 pts
6. Jesper Stalheim                 SWE    11 pts
7. Lorenzo Chiavarini            GBR     11 pts
8. Marco Gallo                        ITA      12 pts
9. Hermann Tomasgaard     NOR    14 pts
10. Christopher Barnard      USA     14 pts
…..
103. Jakub Halouzka        CZE    66 pts
123. Viktor Teplý        CZE    81 pts

Kompletní výsledky zde ....

(es, sailing.cz, SportovniListy.cz, foto: sailing.cz)