Čtyřicetiletou nadvládu veslařů Dukly na Primátorkách přemohla pitomá koronavirová pandemie

Letošní ročník 107. AXA Primátorek se rozhodně zapíše do historie českého veslování. Důvodem je  skutečnost, že skončila čtyřicetiletá nadvláda Dukly, a pak také termín v červnu tradičně konaného závodu přesunutého na září. Oboje má na svědomí pitomá koronavirová pandemie, která výrazně ovlivnila celé letošní veslařské dění. Zásluhou  důsledných hygienických a bezpečnostních opatření si přesto mohli příznivci veslování bezstarostně nasát  atmosféru závodů přímo na nábřeží Vltavy.

SportovníListy.cz byly na místě děje ...

Tradiční veslařský souboj doprovázelo navíc slunečné letní počasí. Po závodech veteránů, žáků, dorostenců pokračoval program závody skifařek a skifařů. 

V hlavním finále skifu žen proti sobě soutěžily české reprezentantky a parťačky z jedné dvojsedlalové lodě i ze stejné vysoké školy na okraji Prahy Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová. Světlovlasá Lenka  si dojela pro vítězství, ale její týmová kolegyně z dvojskifu Kristýna Fleissnerová ji pronásledovala po celý závod na druhém místě. Obě  zajely zajímavé časy v barvách pořadatelského klubu VK SLAVIA Praha. Skif mužů pak vyhrál  Miroslav Vraštil z pražské Dukly.

Vrchol celých AXA Primátorek patřil jízdám Osem žen a mužů. Pod záštitou společnosti Lexus dojela do cíle jako první ženská osmiveslice smíšená z klubů SK HAMR – veslování z.s., VK BLESK a VK SLAVIA Praha.

Závěrečný závod televizního přenosu i celého programu na Vltavě patřil mužům. Už několik dnů před startem závodu se vědělo, že po čtyřicet let nepřekonatelní veslaři Dukly nebudou startovat. Kdo se tedy stal vítězem?  S dvou a půlvteřinovým náskokem dojela do cíle jako první osma složená z veslařů, kteří hájí dresy klubů BOHEMIANS Praha, LS Brno, ČVK Praha, VK SLAVIA Praha, ČVK Pardubice a DUKLA Praha. A tak, i když  Dukla nepřidala v pořadí již 41. vítězství v řadě, měla i v letošní vítězné posádce zastoupení, a to Lukáše Helešice, který se k tomu jako nečlen české reprezentace navíc neohrožený virem, mohl propůjčit.   

Organizátoři po skončení třídenního programu na Vltavě i přes mnohá omezení a přísné hygienické a bezpečnostní opatření si přeci jenom  107. AXA Primátorky pochvalovali. Závod má své vítěze a tradice může pokračovat do dalších let. 

 


Praha 20. září 2020
     Veslování    
Praha - 107. ročník veslařské regaty Primátorky

Muži skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského): 1. Vraštil 7:09,2, 2. Potůček (oba Dukla Praha) 7:20,5, 3. Hellebrand (Bohemians Praha) 7:25,5.

Muži osma: 1. Bohemians/LS Brno/ČVK Praha/Slavia/Pardubice/Dukla (Chládek, Havlíček, Láznička, Nový, Pivko, Šágr, Jech, Helešic, korm. Jochman) 5:53,2, 2. ČVK Brno/Hamr (Viktora, Voj. Dědek, Nejedlo, Pazdera, Vl. Dědek, Běhal, Baranivskyj, Kapa, korm. Šumanová) 5:55,6, 3. Bohemians Praha (Chalupa, Bartoň, Hladík, Tibitanzl, Rédr, Klang, Lesse, Nezman, korm. Mikušová) 5:58,6.

Ženy skif (O Stuhu Podolí): 1. Antošová 7:45,3, 2. Fleissnerová (obě Slavia Praha) 7:52,3, 3. Novotníková (LS Brno) 7:55,2.

Ženy osma: 1. Hamr/Blesk/Slavia (Kat. Hartmanová, Skružná, Kar. Hartmanová, Skálová, Nečasová, Kopecká, A. Žabová, L. Žabová, korm. Nedvědová) 6:44,6, 2. Pardubice (Vlastníková, Remešová, Stoklasová, Janková, Štorková, Kiacová, Štěpánková, Příhodová, korm. Lukošik) 6:57,3, 3. LS Brno/Olomouc (Dvořáková, Boušková, Přikrylová, Bínová, Sadílková, Švejnohová, Brokešová, Brázdová, korm. Kamínek) 7:10,0.

SportovníListy.cz rovněž napsaly.Studenti České zemědělské univerzity a studentky Univerzity Karlovy vyhráli Univerzitní Osmy
(ps, SportovníListy.cz,axaprimatorky.cz, foto: Petr Skála)