Čtyři Mistrovství Česka čtyř tříd Laser, Evropa, Laser 4.7 a 29er v Nechranicích trvala jeden den

Prodloužený víkend 28. – 30. září 2018 využili jachtaři  k významným tuzemským závodům.  Na Nechranicích proběhlo například  mistrovství České republiky v olympijské lodní třídě Laser Standard, bývalé olympijské třídě Evropa a v „olympijských přípravkách“ Laser 4.7 a 29er. Dohromady se do Czech Sailing Centra Nechranice sjelo 93 jachtařů a díky účastníkům z Rakouska a Slovenska se jednalo o mezinárodní mistrovství.

V pátek 28. září 2018 byl šampionát slavnostně zahájen a jednu hodinu po poledni se startovala první rozjížďka. První rozjížďku, která se odjela ještě za středního větru okolo 10 uzlů, opanovali favorité a potvrdili tak své pozice. V lodní třídě Laser Standard nenechal nikoho na pochybách dnes již osminásobný šampión této lodní třídy Viktor Teplý, že patří k těm nejlepším. Druhá rozjížďka se startovala už do větru dosahujícího 20 uzlů a lodě doslova létaly po celé vodní hladině. Lodní třídu Laser 4.7 jasně ovládla Klára Himmelová, pro kterou jsou Nechranice doslova domácí vodou.

Před třetí rozjížďkou musela závodní komise pod vedením Václava Brabce prodloužit trať, aby tak dodržela naplánované časy na rozjížďku. Ve třetí rozjížďce se projevila nedočkavost závodníků, a tak muselo být několik závodníků diskvalifikováno za předčasné starty. Lodní třídu Evropa opanoval nestárnoucí Marek Směšný, který ve třech ze čtyř rozjížděk zvítězil a v jedné dokončil na druhém místě. Čtvrtá rozjížďka byla odstartována ve čtyři hodiny a byla doslova třešničkou na dortu. Stálý severní vítr, vlny skoro jako na moři a taktické souboje radost pohledět. Junioři na skifu 29er odstartovali také do páté rozjížďky. V té se rozhodovalo až těsně před cílem a nakonec také určila celkové výsledky. Posádka Čermák–Košťál v ní dokázala zvítězit a obhájit tak titul.Sobota 29. září 2018  i neděle 30. září 2018, i přes pokusy závodní komise, nepřinesla žádnou rozjížďku, a tak výsledky zůstaly stejné jako po pátku 28. září 2018.

(vb, SportovníListy.cz, foto: sailing.cz)