Česko si vypádlovalo na ME ve vodním slalomu ve francouzském Pau tři zlata a jeden bronz

Životní úspěch pro třicetiletého kajakáře Víta Přindiše. Ovládl finále evropského šampionátu a z jeho již oblíbené tratě v Pau veze individuální zlato. Na  letošním   mistrovství Evropy ve Francii (30. května – 2. června 2019) se česká reprezentace zasloužila, že se tam hrála třikrát česká hymna a jinak  vypádlovala tam celkem  čtyři medaile. Nejdříve zlato z hlídek kajakářů a bronz ze závodu týmů singlkanoistek a individuální zlata Amálie Hilgertové a Víta Přindiše na kajaku.

Stříbrný z loňského šampionátu v Praze - Troji i z Vídně v roce 2014 Vít Přindiš si v Pau dojel pro životní úspěch. Na stejné trati, kde před dvěma lety vybojoval titul vicemistra světa, ovládl finále kajakářů a domů si veze zlatou medaili.

Jak říkám...

"V Pau se mi jelo výborně, jízdy byly dobré, ale to nejlepší přišlo na konec. Nikdy jsem tady moc rád nejezdil, ale v posledních letech se mi tady dařilo, tak jsem to tady začal mít rád. I když jsem měl docela pomalý začátek, závěr mi vyšel a dnes jsem do toho dal všechno, co bylo v mých silách. Můj první titul v seniorské kategorii, takže je to úžasný pocit. Děkuju všem, kteří se koukali na závod na webu nebo na České televizi, moc si toho vážíme," řekl třicetiletý kajakář USK Praha Vít Přindiš.

Máme zlato! Kajakářka Amálie Hilgertová je mistryní Evropy

Asi nikdo to nečekal právě od 21leté kajakářky Amálie Hilgertové, která je neteří legendární dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové. Ve svojí druhé reprezentační sezóně v seniorském týmu, prvním velkém seniorském finále dokázala pro Česko vybojovat titul mistryně Evropy ve vodním slalomu.

Amálie Hilgertová byla první červnový den jedinou českou finalistkou, když se do finále nepodíval kanoista Lukáš Rohan, po chybě ve středu tratě, ani kajakářky Veronika Vojtová s Kateřinou Kudějovou.

Amálie Hilgertová byla v semifinále na osmé pozici

"Ta jízda rozhodně nebyla bezchybná a na spoustě míst mi to tam drhlo. Přijde mi to, že ta trať není tak moc těžká, ale jsou tam místa, které se dají dost podcenit. Když nesledujete tu vodu, tak můžete skončit jinde, než chcete," řekla Amálka po semifinále s časem 112,67 s.

Ve finále předvedla svěřenkyně Michala Buchtela klidnou, vyrovnanou a suverénní čistou jízdu se skvělým závěrem. S časem 104,95 s se proti semifinále zrychlila o takřka osm vteřin.

"Že jsem vyhrála? To fakt nechápu, jak se to povedlo, nějak mi to ještě nedochází. Snad jsem jen udělala všechno, co se dalo a tak, jak jsem chtěla a měla udělat. Všechno šlo tak, jak jsem doufala. Je to pro mě určitě největší úspěch. Já jen doufám, že na další medaili nebudu čekat tak dlouho, jak na tuto," těšila se dojatě v cíli Amálka, která byla juniorskou mistryní světa v Liptovském Mikuláši v roce 2013.

Dva doteky stály mistryní světa z roku 2015 postup do finálové desítky. Kateřina Kudějová si zapsala dotek na brance číslo 12 a 20, a k postupu jí chybělo víc než pět vteřin. Skončila na 14. místě. O dvě místa pod ní pak dokončila Veronika Vojtová s jedním dotekem.

Brána číslo 10 byla dnes osudová pro jediného českého singlkanoistu v semifinále mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Pau. Lukáš Rohan, který postupoval jako druhý nejlepší z kvalifikace, si na této brance připsal padesátivteřinovou penalizaci a finálová desítka pro něj byla tím pádem uzavřená. Svoje zklamání v závěru neskrýval, protože cílil mnohem výš, než na konečné 18. místo.

(tz, Kanoe.cz, SportovníListy.cz, foto: Martin Hladík, Kanoe.cz)