České posádky jachtařů lodní třídy 29er uspěly v absolutním hodnocení série Eurocup

České posádky lodní třídy 29er uspěly v absolutním hodnocení série Eurocup. Nejlépe se umístili Michal a Lukáš Krsičkovi, kterým patří celkové 3. místo z více než 200 lodí. Úspěch slaví také Tibor a Adam Nevelöšovi, kteří zvítězili ve skupině do 17 let. V kategorii dívek pak 3. místo obsadila posádka Lucie Košatová a Anna Košťálová.

Série Eurocup byla zahájena v únoru 2020 ve španělském El Balís, kde startovalo celkem 6 našich posádek. Další tři regaty v Holandsku, Dánsku a Velké Británii, byly kvůli pandemii zrušeny. Druhý závod sezóny se tedy jel až na konci srpna 2020 na domácím Lipně. V září 2020 následoval německý Kiel, kterého se naše týmy z důvodů početního limitu nezúčastnily. Všichni závodníci se naopak chystali do Maďarska na Balaton. Tam se závod nakonec odjel také bez naší účasti, protože závodníci nebyli schopni splnit covidová kritéria. Podmínkou byly dva testy za posledních 5 dnů v rozmezí více než 48 hodin. Jelikož Balatonu předcházel závod na Slovensku, toto kritérium nešlo zvládnout. Naše dvě nejlepší posádky tedy vyrazily pro další body do francouzského Hyéres. Tam byl závod zrušen večer před úvodním dnem regaty. Jelo se tedy zpět do Itálie na Lago di Garda, kde se koncem října pravidelně koná velké finále série Eurocup.

Tento závod byl tradičně větrný. Na startu se sjelo celkem 61 posádek, které startovaly najednou v jedné skupině. Úvodní den se odjely čtyři rozjížďky. Vyrovnaně vpředu jezdili bratři Krsičkové, kteří si připsali dojezdy 13, 10, 15 a 18. Dobře jezdili také sourozenci Nevelöšovi. Těm se ale v úvodní rozjížďce zamotalo výtahové lano na genakrové plachtě a z 18. místa se propadli během dojezdu do cíle až na poslední pozice a nestihli časový limit. Následně jim ale vyšla další rozjížďka, když se blýskli skvělým 2. místem. Další den se vítr hodně točil. Odjely se celkem tři rozjížďky, ale našim se moc nedařilo. Byla to předzvěst frontálního systému, který přecházel přes Evropu následný den. To jen hustě pršelo a vítr se nedostavil. Startovalo se až zas čtvrtý den. Byla zima a stále pršelo, ale podmínky se v průběhu čtyř rozjížděk zlepšovaly. Když padlo do údolí slunce, vítr ještě zesílil. Byly odjety čtyři rozjížďky. Úvod se dařil oběma sourozeneckým posádkám, následně se vyznamenal tým Dadák a Viščor, kteří ač jezdí na 29eru první sezónu, tak se rychle posouvají kupředu.

Celkově bylo odjeto 11 rozjížděk. Zvítězila posádka Richard Schultheis a Max Körner z Malty. Michal a Lukáš Krsičkovi skončili na 21. místě a obsadili celkové 3. místo v konečném hodnocení série Eurocup. Na 23. místě skončil teprve 14letý Tibor Nevelöš se svým bratrem Adamem. Ti si nakonec v sérii Eurocup připsali 1. místo v kategorii do 17 let. V dívčích posádkách se nejvíce dařilo Lucii Košatové a Anně Košťálové, které si připsaly 3. příčku v Eurocupu v kategorii dívek.

Jak říkám...

“Na konci závodu jsme šli do rizika. Snažili jsme se ještě zlepšit náš výsledek. To se sice už nepodařilo, ale s celkovým hodnocením Eurocupu jsme velmi spokojeni. Je to historický výsledek,” řekl kormidelník naší nejlepší posádky Michal Krsička.

“Celá série byla ovlivněna covidem. Řada závodů se neodjela, ale tam, kde se startovalo, jsme byli a bojovali o body. Škoda neúčasti v Maďarsku. To by nám hodně pomohlo. Z výsledků mám ale velkou radost,” dodal trenér týmu David Křížek.

Posádky ještě trénovaly tři dny tréninku a se návrátily do vlasti. Všichni jahchtaři doufají, že se podaří pandemii brzo zvládnout a že se náš juniorský tým brzo vrátí na vodu.