Češi jsou nejúspěšnější zemí letošního MS čtyřčlenných posádek, které hostilo Al Ain

České raftařské posádky na mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech nenechaly nikoho na pochybách, že patří dlouhodobě mezi absolutní světovou špičku a domů vezou hned 24 cenných kovů – 10 zlatých, 8 stříbrných a 6 bronzových medailí, čímž překonali i takové raftařské mocnosti jako jsou Británie (20 medailí), Brazílie (19 medailí) či Japonsko (13 medailí)!

Mistrovství světa čtyřčlenných posádek hostilo v termínu od 31. října do 5. listopadu 2016 město Al Ain a Českou republiku zde reprezentovalo sedm posádek v kategoriích muži, ženy, veteráni, veteránky, junioři a juniorky do 23 let a dívky do 19 let. Každá posádka na MS musela tradičně absolvovat 4 soutěžní disciplíny, kterými byly sprint, H2H, slalom a sjezd, ale medailí si domů mohly odvézt pět, včetně té za celkové umístění. A jak si na mistrovství světa vedly české posádky?

V kategorii mužů reprezentovala Českou republiku posádka TR HIKO (Aleš Daněk – kapitán, Jan Šťastný, Ondřej Havlíček, Lukáš Pinkova, Ondřej Rolenc). Čeští muži zvítězili v disciplínách sprint a H2h, ve slalomu dojeli do cíle na druhém místě. Bohužel závěrečný sjezd se jim nevydařil a dojeli až devátí. V celkovém hodnocení patří posádce TR HIKO druhé místo.

Ženy reprezentovala posádka TR Omega (Michaela Kratochvílová – kapitán, Lenka Bauerová, Zuzana Valtrová, Hana Kaňkovská, Kateřina Vacíková), která stejně jako muži brala v celkovém hodnocení mistrovství světa stříbrnou medaili za druhé místo. K tomu ženy přidaly i mistrovský titul ve sprintu, dvě stříbra v H2H a ve sjezdu a páté místo ve slalomu.

Veteráni vyslali do bojů mužskou posádku TR MASTER (Jiří Vrba – kapitán, Zbyněk Netopil, Stanislav Hajský, Michal Hric, Jan Šťastný), která cenný kov vybojovala ve všech disciplínách. Zlaté medaile brali veteráni ve sprintu, H2H, slalomu i v celkovém hodnocení. Bronz pak přidali ve sjezdu. Veteránky reprezentovala posádky Kočičky Letohrad (Petra Halašková – kapitán, Lucie Binarová, Alena Panenková, Renata Mrazová), která získala stříbro v H2H a bronz ve zbývajících třech disciplínách. Celkově to však českým veteránkám stačilo jen na nepopulární bramborovou, čtvrtou příčku.

Ve skvělém světle se předvedli junioři do 23 let z posádky RK Hodonín (Tomáš Martinka – kapitán, Antonín Martinka, Jindřich Blanář, Vojtěch Přikryl), kteří se stali celkovými mistry světa. Zlato brali i v H2H a ve slalomu. Ve sprintu i ve sjezdu získali mladí čeští muži bronzové medaile. Cenných kovů se dočkaly i juniorky do 23 let z posádky TR juniorky (Lenka Sováková -  kapitán, Blanka Ligurská, Klára Smetánková, Klára Horová), které vybojovaly dvě stříbrné medaile v H2H a ve slalomu. Ve sprintu obsadily čtvrté a ve sjezdu šesté místo. Šestá příčka českým juniorkám patří i v celkovém hodnocení.

Doslova „bramborový“ šampionát zažily dívky do 19 let z posádky LET´S GO (Michaela Šedová – kapitán, Veronika Čermáková, Adéla Koclířová, Tereza Patlejchová), které ve všech čtyřech disciplínách i v celkovém pořadí obsadily čtvrté místo.