Bouře v Cádizu a 10. místo pro Ondru Teplého v první rozjížďce mistrovství Evropy

[ title]
Ve španělském Cádizu druhé březnové pondělí začalo mistrovství Evropy třídy Finn. Mezi 96 účastníky z 33 zemí celého světa jsou i dva Češi – Ondřej Teplý a Michael Maier. Pro ně, stejně jako pro mnohé ostatní závodníky, je to první velký test před olympijskou kvalifikací, která se pojede v srpnu v dánském Aarhusu.

Konkurence je opravdu nabitá – je zde 12 účastníků olympiády v Riu, tři bývalí mistři světa a tři bývalí mistři Evropy. Obhájcem evropského titulu je Francouz Jonathan Lobert, bronzový olympijský medailista z Londýna 2012, který zvítězil vloni v Marseille, v místě, kde se bude závodit během olympiády v roce 2024.

Před zahájením šampionátu se nad Cádizem přehnala silná bouře s vichřicí, a tak musela být zrušena tréninková rozjížďka.

"Tréninky jsou za námi. Lodě změřené a připravené na závod. Bylo to tady v posledních dnech drsné... Slejváky, vichřice a bouřky. Přišlo dokonce tornádo a pár velkých lodí v přístavu včetně několika motoráků koučů to rozbilo," napsal  z Cádizu Michael Maier.

„V sobotu 10. března 2018  jsme trénovali naposledy, byly zajímavé podmínky, čtyřmetrové vlny a silný vítr,“ dodal  Ondřej Teplý.

Krátce po poledni byla odstartována první rozjížďka, za větru 7–10 uzlů.

"Strávili celý den na vodě. V první rozjížďce zajel Ondra vynikající 10. místo, já BFD. Druhá rozjížďka byla přerušená, protože vítr zeslábnul na minimum. Po včerejší bouři zbyly velké vlny, slabší vítr přinesl relativně velké změny a díry.  Byl to celkem složitý jachting. Na další den je předpověď na více větru, tak jsou v plánu tři rozjížďky. To, že  výjimečně nepršelo, ale další den nás čeká zase klasický Cádiz s deštěm. Po včerejší vichřici bylo dnes fajnově až na ten vítr,“ hodnotil Michal Maier. 

Závodit se bude až do pátku 16. března 20198, finálová rozjížďka je na programu v sobotu 17. března 2018.Cadiz 12. března 2018

Průběžné pořadí:   1.  NED 89 Nicholas Heiner,  2.  USA 6 Caleb Paine 3,. ARG 48 Facundo Olezza,  4.  FRA 112 Jonathan Lobert, 5. AUS 261 Oliver Tweddell, 6.   NZL 24 Josh Junior, 7.  TUR 21 Alican Kaynar, 8. POL 17 Piotr Kula, 9.  GBR 11 Edward Wright, 10.   CZE 5 Ondřej Teplý.

(es, SportovniListy.cz, foto: Robert Deaves)