Analýza potvrdila, že Česko kraluje světovému vodnímu slalomu

Vodněslalomářské žně prožívali čeští vodní slalomáři v roce 2019, kteří na všech světových šampionátech a to nejen v seniorských kategoriích, ale i mezi závodníky do 23 let a juniory. vybojovali sedmnáct medailí, z toho 4 zlaté, 6 stříbrných, 7 bronzových.

Zkrátka a dobře, analýza potvrdila, že vodnímu slalomu aktuálně vládnou Češi.

Připomeňme si, že olympiádou v Tokiu se uzavírá cyklus 3 světových šampionátů. Čeští slalomáři a slalomářky získali ze všech národů nejvyšší počet možných medailí. Závodníci a závodnice z divokých peřejí slalomových drah v Pau (Francie, 2017), Riu (Brazílie, 2018) a Seu d`Urgell (Španělsko, 2019) vylovili celkově 20,24 %, jednu pětinu všech možných medailí – a z toho 2 mistrovské tituly.

Nejvíce úspěchů Česko slavilo v kategorii K1 muži, kde  získalo 2 ze 3 možných titulů mistra světa. Za uplynulé období se mistrovským titulem může chlubit Jiří Prskavec (2019, Seo d`Urgell) a Tunka (2017, Pau). Jen v roce 2018 výhra Prskavcovi unikla o necelou vteřinu, vybojoval „pouze“ titul vicemistra světa.

V roce 2019 kajakáři opanovali všechny šampionáty a potvrdili svou dominanci. Vypadá to, jako by se Jiří Prskavec s Přindišem na nejvyšším stupni střídali. Vít Přindiš si nejdříve na jaře ukořistil evropský titul, Prskavec na podzim ten světový, který podtrhnul celkovým vítězstvím v sérii světového poháru.Mezi ženami se ve světové špičce dlouhodobě drží kanoistka Tereza Fišerová, která vybojovala bronz na MS 2018 v Riu a stříbro na MS 2017 v Pau. Fišerová je také stále závodnicí v kategorii do 23 let. V loňském roce se stala mistryní Evropy do 23 let – nečekaně v kategorii K1 ženy.  

Češi kralovali i na MS do 23 let a MS juniorů, kde mladí slalomáři a slalomářky celkově získali 55 medailí a 19 světových titulů (celkově získali 23 % všech možných cenných kovů). Mezi juniory v loňském roce zářila kanoistka Gabriela Satková, která se stala se světovou, evropskou i republikovou šampionkou. Vypadá to, že o budoucnost českého vodního slalomu, našeho 2. nejúspěšnějšího olympijského sportu, bude postaráno.

Jak zvládnou proměnit nabyté zkušenosti na nadcházející olympiádě v Tokiu? První krok čeští slalomáři i slalomářky splnili – na MS v Seu d`Urgell vyjeli místenky pro stát ve všech kategoriích (K1m, K1ž, C1m, C1ž). Na olympiádu se však dostane pouze jedna loď z každé kategorie. O tom, kdo bude bojovat o olympijské kovy, se rozhodne na konci dubna 2020 v pražské Troji a na následujícím mistrovství Evropy v Londýně.


(tp, Kánoe.cz, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)