Veslaři se vrací ke kořenům a 107. AXA Primátorky uspořádají v zářijovém termínu


Červnový termín 107. ročníku Primátorek posunuli pořadatelé z důvodu koronavirové pandemie na druhou polovinu září 2020. Nejlepší čeští veslaři budou závodit o nejcennější tuzemskou trofej o víkendu 19. a 20. září 2020.

Psal se rok 1909, kdy Rakousko-Uhersko odpočítávalo poslední roky svého fungování a Praha vzkvétala. Právě tehdy se do jejího centra měly s patronací ČVK poprvé umístit pražské Primátorky, a to jako Svatováclavské osmy. Proč tento název? Důvod byl prostý, české posádky nesměly startovat na závodech pořádaných německými kluby. Úvodní ročník pro české a moravskoslezské kluby byl proto naplánován z pohledu současného diváka veslování netradičně na 28. září, tedy významný den pro naše dějiny.

Tehdy se ale nejslavnější český veslařský závod nakonec uspořádat nepodařilo, premiéru si odbyl až o rok později, a to již s oficiálním povolením pražského Magistrátu v červnovém termínu a s názvem Primátorky. Ty se během následujících více než 100 let konaly především v červnu, výjimečně ale také v září nebo dokonce jako roku 1945 v červenci. Ve 20. letech byly jednou předsunuty už na poslední květnový den.Důvodem bylo pražské pořádání Olympijského kongresu. Tehdy se ho účastnil také první předseda Mezinárodního olympijského výboru, slavný Pierre de Coubertin, který právě v Praze ze svého postu odstoupil. To byl šok pro celý sportovní svět.

Primátorky od svého založení v roce 1910 nechyběly u mnoha dalších významných sportovních i státních milníků, nejinak tomu bude i v roce 2020, kdy 107. ročník bude uzavírat v podstatě nezahájenou sezónu a kdo ví, zda nakonec do nastávajících Letních olympijských her v Tokiu neproběhnou dokonce ročníky dva. To by nahrávalo i účasti olympijského favorita Ondřeje Synka, který je tváří českého veslování.

AXA Primátorky letos čeká posun do zářijového termínu, který pro ně není ničím novým ani v novodobé historii. V roce 2013 byl jubilejní 100. ročník právě z června na září odložen kvůli rozsáhlým povodním, které zasáhly i hlavní město.

Co je ale na slavném pražském závodě tradicí dlouhé desítky let, je dráha se světově proslulou zatáčkou pod vyšehradskou skálou. Ohyb trati, na kterém si vylámaly zuby posádky z celé Evropy, je každoroční výzvou všech účastníků hlavních závodů osmiveslic. Výjimkou nebude ani rok 2020.

Poradí si s ním nejlépe opět pražská Dukla, která v Praze kralovala čtyřicetkrát v řadě? A věděli jste, že trať Primátorek byla v minulosti několikrát změněna, a dokonce se pro zázemí měnily i břehy? Přečtěte si více o historii závodu na webu, který se tomu věnuje zde, a přijďte v září 2020 podpořit elitní veslařské posádky na pražskou náplavku Rašínova nábřeží. Vstup bude tradičně zdarma a na návštěvníky bude čekat bohatý doprovodný program.

(ps, SportovníListy.cz, facebook ASC Dukla Praha, foto: Petr Skála)