Už je to tady! V Mladé Boleslavi odstartují cyklokrosaři seriál Toi Toi Cup 2020

V sobotu 26. září 2020 v Mladé Boleslavi, o den později na Holých Vrších se roztočí cyklokrosový seriál Toi Toi Cupu. Stejně jako v minulém ročníku bude čítat sedm závodů a vyvrcholí v Kolíně 12. prosince 2020, o mistrovské tituly se bude pak bojovat 9. ledna 2021 v Jabkenicích. Všechny závody Toi Toi Cupu jsou zařazené do kategorie C2. Tohle a ještě další informace se dozvěděli zástupci sportovních medií na setkání s vedením českého cyklokrosu. 

SportovníListy.cz byly na místě děje...
Seriál soutěže,  které již po čtrnácté propůjčila společnost Toi Toi svůj název, bude v letošním ročníku rozšířený o počet závodních kategorií, konkrétně o mladší žáky, mladší žákyně, starší žákyně a juniorky, což znamená, že se pohár  pojede v deseti kategoriích. A to není všechno. Navíc se budou samostatně vyhlašovat tři nejlepší jezdci a ženy kategorií U23.

Jak říkám...

„Po špatných výsledcích na MS jsme přemýšleli jak po organizační i sportovní stránce se dostat tam, kde jsme byli dříve, když jsme vozili medaile. Od jara je cyklokrosová komise nebývale aktivní, tolik setkání a videokonferencí jsme dlouho neměli. Podpoříme hlavně závody juniorek, tam vidíme velký potenciál k medailím. Většinu ze závodů uvidíme v přímých televizních přenosech, tak tomu mělo být i v případě prvního v Mladé Boleslavi, ale do tohoto termínu se přesunulo silniční MS, takže budeme mít vstupy ze závodu žen a ve 20:30 hodin osmdesát minut záznamu. I z dalších závodů se můžeme těšit na půlhodinové záznamy. Dá se říci, že cyklokros je opět televizní sport,“   řekl předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky  Petr Balogh a jedním dechem  zbilancoval i zajímavá čísla z loňské sezony, ve které na podnicích Toi Toi Cupu startovalo 2700 jezdců ze 14 států.

„V hlavách máme již i MS 2024 v Táboře. Věříme, že se podaří nastartovat generaci, která již na tomto MS uspěje, usilovně na tom pracujeme. To samé platí směrem k závodu SP, který se pojede 15. listopadu v Táboře. Věříme, že se nestane nic, proč bychom jet nemohli. A naší snahou je jet závody za každou cenu, i kdybychom to museli dělat bez diváků,“ dodal Petr Balogh.
„Vnímáme jej jako jednu ze stěžejních disciplín, pořadatelé dělají závody národní i mezinárodní na velmi vysoké úrovni a zároveň jezdci přinášejí výsledky,“ řekl prezident Českého vazu cyklistiky Petr Marek, když zdůraznil, že cyklokros má stabilně v rodině cyklistických odvětví v ČSC velmi dobré postavení.

„Za současných hygienických podmínek jsou to pořádné stresy. Pojede se na trati, kde se bojovalo o medaile při ME 2013 a na mistrovství ČR o pět let později. Okruh je rovinatý, ale když zaprší tak pěkně těžký. Přihlášeno je již nyní 370 závodníků ze 13 zemí. První vyjedou na trať kadetky v 9:40, hlavní kategorie odstartují ve 13:25 (ženy) a v 14:35 (muži). Prosíme diváky, aby důsledně dbali bezpečnostních opatření a k trati přišli nejlépe s rouškami,“ zdůraznil za Organizační tým závodu v Mladé Boleslavi, jemuž  dlouhodobě velí Antonín Ungerman.

„O naše závody je v cizině zájem nejen pro elitní kategorie, ale pro mládežnické. Přihlášeno je 77 cizinců a mezi nimi například Francouzka Marion Norbert Riborolleová, úřadující mistryně světa U23, nizozemský krosař David van der Poel, jezdci z Francie, z Itálie přiveze závodníky bývalý mistr světa Daniele Pontoni,“ řekl na zájem zahraničních jezdců upozorňující reprezentační kouč Petr Dlask.„Není nám současná situace lhostejná, proto vítám, že do Toi Toi Cupu se začlenilo více kategorií. Určitě to bude zpestření, závodníky to bude posouvat. Dva naši nejlepší Emil Heleke a Michael Boroš s námi absolvovali soustředění v září v Bělé pod Bezdězem, kde se trénovalo na písku, tedy na tratích, na nichž se pojede ME  v nizozemském Romalenu (7. a 8. listopadu 2020) i mistrovství světa v belgickém  Ostende 30. – 31. ledna 2021. Celá skupina táhne spolu a tréninky byly hodně zajímavé,“ řekl o přípravě Petr Dlask, který lituje, že sešlo z plánovaných výjezdů na kritéria do Belgie, ale radost mu udělala obhajoba týmového vítězství mladých cyklokrosařů na mezinárodním silničním klání Regionem Orlicka Lanškroun 2020.  

Po zrušení závodů Světového poháru v USA a Irsku, tak první společnou reprezentační akcí mladých cyklokrosařů bude zmíněné ME v Rosmalenu, hned poté následuje SP v Táboře.

Jak říkám...

„Pro reprezentanty je tak vrchol hned na začátku sezony. Poté následuje SP v Besanconu, ale mladí jezdci mají bohužel pouze čtyři závody, proto budeme rádi za každý start,“ má jasno Petr Dlask.

S první sezonou po návratu z Belgie rozhodně na českých okruzích nebyl spokojen Michael Boroš.

Jak říkám...

„Bohužel moc úspěšná nebyla, naopak byla jedna z nejhorších. Přes léto jsem toho hodně udělal, za sebou mám již i první velký závod ve švýcarském Badenu. A co říci k prvnímu reprezentačnímu soustředění. Já si myslím, že pro všechny to bylo pozitivní hlavně tréninkem na písku, který se u nás těžko hledá. Všechny to bavilo a doufám, že to pomůže. A kde bych se chtěl pohybovat. Chci se znovu poprat o prvenství v Toi Toi Cup a zabojovat o mistrovský titul. Na mezinárodní scéně bych se chtěl dostat tam, kde jsem se pohyboval dříve, tedy kolem desítky,“ řekl Michael Boroš.

Kalendář Toi Toi Cupu 2020

26. září 2020:  Mladá Boleslav
27. září 2020: Holé Vrchy
17. října 2020: Hlinsko
28. října 2020: Jičín
17. listopadu 2020: Rýmařov
5. prosince 2020: Čáslav
12. prosince 2020: Kolín.

Mistrovství Česka

9. ledna 2021: Jabkenice (není součástí ČP)

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)