Umíte-li létat jako pták, na věku příliš nezáleží

Sport pro všechny věkové kategorie, i tak by se dal nazvat letecký sport. S výcvikem plachtařů, neboli pilotů kluzáků se může začít už od patnácti let a v šestnácti již mohou takto vycvičení teenegeři samostatně létat.

Začít ovšem můžete klidně i v padesáti nebo více letech. Musíte ovšem splnit určité podmínky. Zájemce o bezmotorové létání musí absolvovat lékařskou prohlídku, která zhruba odpovídá prohlídce při žádosti o řidičský průkaz. Žadatel také nesmí mít také žádný záznam v trestním trejstříku a hlavně se nesmí bát opustit pevnou zem pod nohama.

 

Základní letecký výcvik absolvuje uchazeč o průkaz na kluzák během jedné sezony, ale k samostatným letům a dostatečným zkušenostem dospěje zpravidla tak po dvou letech. Po této době se některé úkony stanou automatickými, pilot je bude mít dobře zažité. Je to velmi důležité, ve vzduch už bude úplně sám ve vzdušném moři a musí si umět poradit v každé situaci a nezpanikařit. Tato námaha ale stojí za to.

 

Ve vzduchu čekají plachtaře neskutečně krásné zážitky, které by na zemi nikdy nepoznal. Jen čistý vzduch, ptáci a mapa země pod nohama. Plachtění je sport bez hluku a exhalací – a přitom může poskytnout i značnou dávku adrenalinu například při bezmotorové letecké akrobacii.

Foto © Depositphotos.com/ meoita