Turisté! Krkonošské cyklobusy se rozjedou v Krkonoších a v jejich podhůří již po sedmnácté


V sobotu 30. května 2020 zahajují provoz,  v koordinaci Svazku Krkonoše, Krkonošské cyklobusy.

Jde o 17. ročník dopravní obslužnosti v nejvyšších českých horách a jejich podhůří.

V letošní letní sezoně budou přepravovat cyklisty s koly i turisty od 30. května  do 28. září 2020.

V červnu 2020 pojedou o víkendu.

V červenci a v srpnu 2020 pojedou denně.

V září 2020 pojedou ve čtvrtek.

Trochu pozměněný jízdní řád má linka Hradec Králové – Vrchlabí, která jezdí jen v sobotu a o svátcích. 

Proto je nutné sledovat jízdní řády Krkonošských cyklobusů zařazených do dopravní obslužnosti Libereckého i Královéhradeckého kraje a finančně podpořených Libereckým a Královéhradeckým krajem, které budou vyvěšeny na autobusových zastávkách cyklobusů.

Informace naleznete dále na autobusových nádražích, v krkonošských informačních centrech, v recepcích spolupracujících hotelů, pensionů, na www.krkonose.eu, www.holidayinfo.cz, na webech dopravců, na IDOS.cz.

Plánované uzavírky komunikací najdete zase na www.krkonose.eu, kde budou zveřejněna i další aktuální upozornění.

Časy příjezdů a odjezdů autobusů nejsou orientační. Stává se, že při větším počtu cyklistů trvá nakládání kol déle, a tak se odjezd ze zastávky pozdrží. Proto na přestupových místech na sebe autobusy čekají.

Kromě linky z Jilemnice na Horní Mísečky (kde se kola ukládají uvnitř autobusu) jsou všechny cyklobusy vybaveny přívěsy pro kola. Přívěsy uvezou 20–35 kol a v autobuse se přepraví 45–55 osob. Jako jediný cyklobus bude v provozu až od 6. června  2020!

Pro větší skupinu cykloturistů není možné v lince rezervovat místa, ale zato lze objednat celý zvláštní autobus.

Elektrokola jsou přepravována, musí však mít pro přepravu odmontovánu baterii a kolo si musí cyklista naložit sám. Je zřejmé, že starší lidé mají s naložením jistý problém, proto je třeba si v kolektivu vypomoci.

Krkonošské cyklobusy zajíždí do míst, kde není jiná hromadná doprava, jsou zařazeny do dopravní obslužnosti. Zastavují tedy na více zastávkách (např. Vítkovice v Krkonoších – kostel). Na přímých linkách docházelo k souběhu s jinými linkami, a proto bylo třeba vymyslet jinou trasu, aby byl souběh vyloučen. Proto cyklobus jezdí např. přes Rezek.

„My odtud z hor doporučujeme naplánovat cyklovýlet z bodu A do bodu B a vrátit se zpět z jiného nástupního místa. Doporučené cyklovýlety ale i pěší výlety totiž naleznete na našem webu www.krkonose.eu.  A teď to důležité o co vždy jde,  totiž o peníze. Ceník každého dopravce je zveřejněn na webových stránkách. Cena je počítána dle ujetých km. Kolo 20 Kč. Pes je v přepravním řádu dopravců povolen, platba 50 % ceny jízdného," upřesnila náklady turistů na jejich cesty na kole Krkonošemi pro SportovniListy.cz   Dáša Palatková ze Svazku Krkonoše.

(dp, SportovníListy.cz, Svazek Krkonoše, foto: Dáša Palatková)