Triatlonisté v Karlových Varech tři sváteční dny zakončí závody mužů a žen elitní kategorie

Už popáté se v Karlových Varech uskuteční Světový pohár v triatlonu. V lázeňském městě třídenní akce pořádaná od 10. září do 12. září 2021 vyvrcholí nedělními závody mužů a žen elitní kategorie. Vedle domácí špičky nebude chybět řada účastníků olympijských her v Tokiu. Nad plánovanou účastí dvojnásobné vítězky Venduly Frintové sice visí otazník, protože nejlepší česká triatlonistka měla žaludeční problémy a o jejím startu se rozhodne na poslední chvíli, ale ostatní české hvězdy triatlonu by měly stát na startu. Tyto a ještě další novinky se dozvěděli novináři na setkání s organizátory karlovarského sportovního podniku. 

SportovníListy.cz byly na místě děje...Jinak vedle Frintové je přihlášena i druhá česká olympionička Petra Kuříková, jejímž karlovarským maximem je předloňské čtvrté místo. Mezi devítkou domácích závodníků je též ostřílený Jan Čelůstka i nadějní Tereza Zimovjanová, která považuje Karlovy Vary po Praze za nejmilejší město, a ještě bude závodit Radim Grebík.

Jak říkám...

"Závod už má pevné místo v kalendáři a co je důležité, že  světová federace nám nyní sama dává vybrat termín, což je ve srovnání se začátky obrovská změna," řekl ředitel závodu Vladimír Malý, který prozradil, že do budoucna by pořadatelé rádi vyzkoušeli i nový formát supersprintu a uvažují rovněž o mistrovství Evropy.

"Je to obrovská výzva i zkušenost, světový závod se vším všudy, který je už pevnou součástí kalendáře. Po loňském silně obsazeném ročníku přišlo hodně pozitivních reakcí,"  uvedl předseda triatlonového svazu Antonín Bauer ke karlovarské akci, jejíž čisté náklady se pohybují mezi devíti a deseti miliony korun. 

Nu a jak bude probíhat Světový pohár?

Triatlonisté po absolvování  1,5 km dlouhém plavání v jezeře Rolava, které se dokonce speciálně kvůli závodu bude dopouštět, nasednou na kolo a projedou se po  sedmi cyklistických okruzích s náročným stoupáním na Zámecký vrch, aby tak odjeli 40 km. Nakonec je čeká běh, který je desetikilometrový a vede  historickým centrem města, které bylo dokonce nedávno zařazeno na společně s dalšími českými lázněmi na seznam světového dědictví UNESCO.

Je zřejmé, že  budou platit obvyklá pravidla proti šíření koronaviru a závod budou moci sledovat i diváci třeba na Divadelním náměstí, kde  vyroste tribuna pro několik stovek diváků, kteří budou moci sledovat přímý přenos na velkoplošné obrazovce.  A co je důležité? Muži  se vydají na trať už v 10 hodin a ženy v 15 hodin.

(Petr Skála, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)