Tour de Ski: Kateřina Razýmová si vynikajícím výkonem dojela v etapě šestá. Celkově je desátá!

Fantastické představení mohli sledovat fanoušci běžeckého lyžování v závěrečné etapě Tour de Ski, jejíž součástí byl tvrdý výjezd na Alpe Cermis. Kateřina Razýmová si vynikajícím výkonem dojela pro 6. místo v etapě a v celkovém pořadí se posunula do elitní desítky! Kateřina Janatová dosáhla na bodované příčky a byla 30., Petra Hynčicová dojela v dnešní etapě 39. Nejrychlejší byla Švédka Ebba Anderssonová, celkovou vítězkou Tour je Američanka Jessie Digginsová.

Závěr Tour se opět odehrál na sjezdovce Olympia III klikatící se po kopci Alpe Cermis v italském údolí Val di Fiemme. Po přibližně 6,5 kilometrech, které závodnice absolvovaly pohromadě v údolí řeky Avisio, se otočily do svahu a pustily se do boje se sjezdovkou o konečné pořadí Tour de Ski. Před sebou v tu chvíli měly 420 metrů převýšení. 3,5 kilometru strmého kopce, jehož sklon místy dosahuje až 26 %. A tentokrát jim nepomohla ani podpora fanoušků – na místech, která jsou obvykle obsypána tisícovkami diváků, dnes bylo slyšet jen povzbuzování trenérů a servisních týmů.

Zatímco na čele ujížděla Švédska Anderssonová, kterou stíhala Američanka Digginsová hájící celkové vítězství před Ruskou Stupakovou, Kateřina Razýmová se jen kousek za nimi rvala o naději na posun do elitní desítky. S každým mezičasem jí byla blíž, výsledkovou listinou stoupala vzhůru. Ve dvou třetinách závodu byla v etapě na 9. pozici, kilometr před cílem už byla osmá. A v závěru našla síly, aby předstihla ještě Němku Hennigovou a Američanku Brennanovou a dostala se na 6. místo, ze kterého ztratila na vítězku 1:17,4.

Důležitější ovšem je, že předstihla řadu svých soupeřek a poskočila v celkovém pořadí na vysněné 10. místo!

„Bylo to opravdu náročné. Ale chytila dobrou skupinku, jejíž tempo mi vyhovovalo a pak se mi ji ještě povedlo na posledních metrech předjet, takže ideální. Na trati jsem ale vůbec nevěděla, na jakém místě jedu, ani jak jsem na tom celkově. Jenom jsem si říkala, že to musím holkám vrátit, a to se mi podařilo. A že jsem do 10. místa, to mi přijde neuvěřitelné! Popravdě jsem v tom ani moc nedoufala. Pomohly mi k tomu také dobré lyže. Chtěla bych za to poděkovat celému servisnímu týmu, protože dělají práci, která není vidět, ale je pro nás důležitá,“ řekla Kateřina Razýmová.

Na výkonech Kateřiny Janatové se už v předchozích dnech podepsal mimořádně náročný program Tour de Ski. Únava ze sedmi absolvovaných etap v devíti dnech neupouštěla její tělo do vyšší intenzity. Dnes ovšem předvedla velmi dobrý výkon! I když se většinu závodu držela mimo bodované příčky, v drsném stoupání na Alpe Cermis se dokázala posouvat dopředu. Cílem projela jako třicátá se ztrátou 3:15,2. Celkově vybojovala 39. příčku.

„Pro mě to byl na Tour nejlepší distanční závod s ohledem na to, jak jsem se cítila. Ani mě to dnes příliš nebolelo, loni to třeba bylo milionkrát horší. Možná to bylo tím, že jsem věděla, do čeho jdu. Proto jsem jela takticky, přijela jsem pod kopec, odkud jsem si pak jela svoje tempo. Jsem ráda, že se mi povedlo dojet na bodech,“ řekla Kateřina Janatová.

Poprvé v životě se dnes vydala do závěrečné etapy Tour de Ski Petra Hynčicová, která šla do závodu ve vysoké únavě. V poslední etapě Tour si dojela pro 39. místo se ztrátou 3:52,6. V celkovém pořadí Tour jí patří 40. místo.

„Sjezdovka byla mnohem těžší, než jsem čekala. Odcházely mi nohy a bylo to celé o morálu, abych vydržela až do cíle. Viděla jsem, jak mě soupeřky předjíždějí, hlava moc chtěla zrychlit, jenže tělo mě nepustilo. Ale jsem hrozně ráda, že se mi povedlo Tour dokončit,“ řekla unaveně, ale s úsměvem Petra Hynčicová.

Val di Fiemme (Itálie) 10. ledna 2021

Tour de Ski 2021 8. etapa, 10 km volně

Ženy: 1. Ebba Anderssonová (Švéd.) 36:45,6, 2. Jessie Digginsová (USA) +9,2, 3. Delphine Claudelová (Fr.) +32,6 … 6. Kateřina Razýmová +1:17,4, 30. Kateřina Janatová +3:15,2, 39. Petra Hynčicová 3:52,6 Kompletní výsledky najdete zde.

Konečné pořadí: 1. Jessie Digginsová (USA), 2. Julia Stupaková (Ruskp), 3. Ebba Anderssonová (Švédsko) … 10. Kateřina Razýmová, 39. Kateřina Janatová, 40. Petra Hynčicová.

(mv, SportovníListy.cz, czech-ski.com, foto:  czech-ski.com)