To to to to Tokio 2020 a olympijské hry - zapomeňte. LOH byly odloženy na rok 2021


Mezinárodní olympijský výbor oznámil v úterý 24. března 2020  přesunutí olympijských her v Tokiu na rok 2021. Dohodli se na tom prezident Mezinárodního olympijského výboru  Thomas Bach a japonský premiér Šinzo Abé.

Jak říkám...„Za současných okolností a na základě informací od Světové zdravotnické organizace došli prezident MOV a japonský premiér k závěru, že Hry XXXII. olympiády musí být přeloženy na termín po skončení roku 2020, ale ne na pozdější než léto 2021, aby bylo zajištěno zdraví sportovců a všech lidí zapojených do olympijských her a mezinárodního společenství,“ uvedl po jednání Bach - Abé ve svém prohlášení Mezinárodní olympijský výbor.

Je zřejmé, že rozhodnutí o přeložení olympijských her vzešlo z celosvětového vývoje pandemie nemoci COVID-19.

Jak říkám...„Vzhledem k ochraně zdraví všech toto rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru i japonských organizátorů vítáme. A zároveň jim přejeme hodně sil, protože všechny bude stát ohromné úsilí zajistit potřebné změny. Věříme, že olympijské hry v roce 2021 budou známkou toho, že se celý svět s pandemií vyrovnal a život se vrací do normálu. Posunutí her je samozřejmě obrovská výzva pro všechny – sportovce a jejich týmy, sportovní svazy a federace, organizátory i nás. Ponese s sebou i finanční náklady, které ale nyní nelze ani odhadem vyčíslit. Zatím jistě víme jen to, že se můžeme upínat k roku 2021. S tím tedy začínáme řešit všechny věci, které souvisejí s přípravami na olympijské hry i našimi dalšími aktivitami,“ uvedl na webu Českého olympijského výboru Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Posun příprav na olympijské hry, kterým zůstává název Tokio 2020, se bude odvíjet od instrukcí organizátorů.


Jak říkám...„A jistě bude chvíli trvat, než přijdou. Rozhodnutí je velmi čerstvé a zatím není ani přesně znám nový termín her. Pro nás i sportovce platí, že makáme dál. Máme nový cíl, ale to je i současná pandemie a omezení s ní spojená, která se dotýkají úplně všech. Taková je prostě situace a s tím se musíme vyrovnat. Co se sportovců týká, jejich trenéři nejlépe vědí, co dělat. Kde budeme moct, pomůžeme. Hlavní je se udržovat v aktivitě, ale v bezpečí a v rámci aktuálních nařízení. Věřím, že omezení v dohledné době pominou a pak se zase budeme moct připravovat naplno. Mezitím už snad budeme znát detaily ke kvalifikacím. Máme před sebou zkrátka novou výzvu,“ řekl pro web Českého olympijského výboru sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf mise  Martin Doktor, který přiznal, že posunutí konání termínu olympijských her je obrovským zásahem do přípravy sportovců, pro které jsou olympijské hry vrcholem čtyřletého cyklu. 

(ps, SportovníListy.cz, Český olympijský výbor, foto: stránky z atlasu světa Petr Skála)