Výkonný výbor České unie sportu v lednu 2017 jednal i o podivných praktikách České televize

Přečtěte si, pokud chcete, zprávu z lednového jednání Výkonného výboru České unie sportu 

Výkonný výbor České unie sportu v úvodu svého lednového zasedání v Praze zaujal třetí lednový čtvrtek stanovisko k reportáži, kterou v pořadu Reportéři ČT odvysílala 16. ledna 2017 České televize a která se týkala připravovaného prodeje pozemků ve Sportovním areálu Harrachov. Vyslovil v něm podivení i znepokojení nad nepravdivým, zavádějícím a manipulativním obsahem, který poškozuje nejen činnost Sportovního areálu Harrachov, kde je ČUS majoritním akcionářem, ale i Českou unii sportu a jejího předsedu. Výkonný výbor odsouhlasil následnou reakci, která spočívá v oficiální stížnosti Radě České televize, Radě pro televizní a rozhlasové vysílání a podání občanskoprávní žaloby na Českou televizi.

ČUS podala stížnost k Radě ČT a Radě pro rozhlasové a televizní vysílání na pořad Reportéři ČT

Dále VV ČUS projednal základní osnovu a kritéria zprávy o hospodaření ČUS k 31. prosinci 2016 tak, aby veškeré klíčové informace o ekonomické bilanci organizace měli transparentně a přehledně k dispozici delegáti Valné hromady ČUS v květnu letošního roku.

Výkonný výbor se zabýval také výsledkem výběrového řízení na prodej Sportcentra Brandýs nad Labem. Toto zařízení, postupně vybudované pro přípravu reprezentantů, halových kolektivních sportů a moderních pětibojařů, je už dlouhodobě nepotřebným a nevyužívaným majetkem pro sportovní využití členů ČUS a navíc je také finančně ztrátové. Požadavky vypsaného výběrového řízení splnili dva zájemci – nejvyšší nabídnutá částka překročila o tři miliony minimální cenu 12 milionů korun, stanovenou posudkem Znaleckého ústavu v Praze. Vzhledem k tomu, že vlastníky některých pozemků jsou i další subjekty – Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových, Město Brandýs nad Labem či Ministerstvo pro místní rozvoj – a navíc i současný uživatel má v případě dorovnání nejvyšší nabídky předkupní právo, je nutné nejprve dořešit v souladu se zákonem otázku těchto předkupních práv. Příprava prodeje Sportcentra bude dále pokračovat a návrh na jeho prodej konkrétnímu subjektu bude předložen na květnové Valné hromadě ČUS.

V dalším průběhu schůze Výkonný výbor ČUS odsouhlasil program svého hlavního letošního projektu „ČUS Sportuj s námi“ na období února až prosince 2017. Do kalendáře bylo zařazeno 523 akcí tak, aby pokryly co nejširší spektrum sportovních odvětví a celé území České republiky. Schválen byl zatím jen finanční příspěvek pořadatelům lednových akcí, neboť se čeká na rozhodnutí Ministerstva školství k žádosti o výše dotace z dotačního programu MŠMT.

500 akcí ze IV. ročníku projektu ČUS Sportuj s námi rozhýbá přes čtvrt miliónu lidí

Výkonný výbor ČUS poskytl záštitu a podporu Sportovním hrám seniorů ČR, které se uskuteční v květnu 2017 v Praze a v průběhu roku i v dalších místech ČR. Záštitu udělil také připravovanému filmu Zlatý podraz. Ten bude věnován málo známým a pohnutým osudům členů úspěšného basketbalového týmu Československa na počátku 50. let minulého století a zásahu tehdejší komunistické moci, která hráče připravila o možnost získat zlaté medaile na mistrovství Evropy 1951 v Paříži.

Velkou pozornost věnoval Výkonný výbor ČUS také situaci v jednotlivých regionech České republiky v souvislosti s loňskými podzimními volbami do krajských zastupitelstev. Česká unie sportu je připravena iniciovat brzké setkání s novými představiteli Asociace krajů České republiky, až se konsoliduje v novém složení a budou funkční všechny její orgány. Cílem této aktivity bude jednat o systémové podpoře sportu v krajích a především o jeho vícezdrojovém financování. 

(ps podle informace z ČUS, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)