Vyjádření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k odměnám olympioniků

Úspěšným olympijským sportovcům dosud vyplácel odměny Český olympijský výbor. Pro vyplacení odměn může ČOV využít částečně zdroje z dotací MŠMT a vlastní peníze. Odměny však byly vypláceny jen ze státní dotace. Když byla letos ČOV přidělena nižší dotace než jím požadovaná dotace (i tak ve výši 70 milionů Kč), rozhodl se nevyplatit úspěšným sportovcům odměny.

"Byl jsem překvapen, že odměny olympionikům jsou vypláceny ze státní dotace, protože olympijský výbor se celou dobu tváří, že je to on, kdo odměňuje úspěšné sportovce. Proto by bylo logické, kdyby je vyplácel z vlastních prostředků. Odmítám, aby si úspěšné sportovce, respektive jejich odměny, bral ČOV jako rukojmí v situaci, kdy je nespokojený s výší státní dotace, a proto od teď bude odměny platit přímo stát," uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Tento postup je ale potřeba zadministrovat nařízením vlády, nyní se vypořádávají poslední připomínky.

"Předpokládáme, že by se odměny mohly olympionikům vyplatit zhruba v červenci. Našich úspěšných sportovců si vážíme a moc se omlouváme za zpoždění, ale situaci musíme jednou provždy vyřešit úpravou legislativy. Proto jsme na rozhodnutí ČOV reagovali tak, že MŠMT bude od letošního roku vyplácet odměny olympionikům napřímo,” dodal ministr Plaga.(ps, MŠMT, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)