Valenta: Podpora vzniku Ministerstva sportu mne potěšila (VIDEO)

V Kongresovém centru proběhla v pořadí již druhá celostátní veřejná rozprava pod názvem Sport a stát, tentokráte na téma financování sportu v regionech, a kterou společně s Českou unií sportu a Sdružením sportovních svazů ČR pořádala právě redakce serveru SportovniListy.cz. Na konferenci vystoupil také senátor Ivo Valenta, kterého jsme se na zhodnocení veřejné rozpravy zeptali.

SL: Splnila konference Vaše představy?

Konference nejen že splnila, ale dokonce předčila má očekávání. Za pozitivní označuji zejména fakt, že téměř všichni její účastníci podpořili iniciativu k vytvoření samostatné kapitoly státního rozpočtu pro sport a následně také vytvoření samostatného Ministerstva sportu. Již to samo o sobě dokazuje, že si kolegové uvědomují, jak důležitou pozici sport v naší společnosti má a především jak závažná je otázka jeho financování.

Hlasování účastníků konference ke vzniku Ministerstva sportuSL: Měly by se podobné diskuse dále organizovat?

Samozřejmě, je třeba o tomto tématu opakovaně diskutovat a hledat nejlepší možná řešení. Především však nesmí zůstat jen u slov. Proto se společně s některými dalšími senátory snažím zasadit o to, aby se dobré nápady a myšlenky dočkaly realizace.


SL: Domníváte se, že podobné konference, diskuse mohou pomoci změnit systém organizace a financování sportu?

Samozřejmě. Právě podobné akce totiž potvrzují, že se politici mají zájem touto oblastí seriózně zabývat. A to je dobře. Nemůžeme přece dopustit, aby se sport stal jen výsadou bohatých a například pro vesnické děti byl nedostupným. Nemůžeme být pasívní a tvářit se, že problémy neexistují. Je třeba vést diskuze a hledat vhodné způsoby řešení. Proto si upřímně vážím všech kolegů, kteří se touto aktivní cestou společně se mnou chtějí vydat.


Co všechno na konferenci zaznělo
(rp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)