Už teď můžete hlasovat o největší momenty 100 let českého sportu

Největší momenty českého sportu jsou unikátní projekt, který u příležitosti stého výročí vzniku České republiky připomíná historické momenty našeho sportu. Jeho organizátorem je Česká unie sportu, za podpory České televize, Českého olympijského výboru a České obce sokolské.

Hlavní částí projektu je anketa, ve které veřejnost vybírá z deseti nominací svůj největší moment z každé dekády – počínaje rokem 1918. Nominace pro každou dekádu budou oznámeny vždy v pondělí v pořadu Otakara Černého, a to ve vysílání ČT sport a na webu projektu www.momentysportu.cz. Vítězové jednotlivých dekád budou postupně prezentováni na webu projektu.

"Také sport se připojí k oslavám století české státnosti. Vždyť to byli právě sportovci – sokolové, kteří stáli přímo u zrodu samostatné republiky. Sport je obrovským společenským fenoménem, který nás v jakékoliv době dokázal naplnit pocitem vlastenectví a hrdosti. Tímto projektem chceme vzdát hold všem generacím sportovců, kteří se zasloužili o skvělou reprezentaci samostatného Československa a později České republiky," uvedl Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

O absolutních vítězích jednotlivých dekád rozhodne v kombinaci s názorem diváků hlasování odborného kolegia složeného z osobností českého sportu. Absolutní vítězové všech dekád budou slavnostně vyhlášeni vpodvečer 28. září 2018 v živém vysíláni ČT sport.

Na vyhlášení největších momentů naváže na ČT 1 slavnostní galavečer, během kterého se představí největší postavy historie našeho sportu a společně vzpomenou na emoce, které českému národu sport v uplynulých sto letech přinášel. Pořad budou moderovat Marek Eben, Lucie Výborná a Libor Bouček.

Největší osobnosti české sportovní historie budou v den vyhlašování ankety – v pátek 28. září 2018 – pozvány na slavnostní oběd na Pražském hradě prezidentem republiky.

Hlasování o momentech první dekády 1918 – 1929 začne v pondělí 9. července 2018 a skončí v neděli 15. července v noci 2018. Hlasování o momentech poslední dekády 2009 – 2018 začne v pondělí 10. září 2018 a skončí 16. září 2018.

Doprovodnou částí ankety budou soutěže na jejím facebookovém profilu @momentysportu, ve kterých mohou účastníci získat cenné sportovní relikvie jako podepsaný wimbledonský ručník Petry Kvitové, fotbalový míč s podpisem Petra Čecha či reprezentační hokejový dres s podpisy Jaromíra Jágra a Dominika Haška.
(ps, Česká unie sportu, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)