Prezident Miloš Zeman se setkal v Praze s účastníky zimní deaflympiády ve ValtellinuProjev prezidenta Česka Miloše Zemana přednesený na Pražském hradě 22. ledna 2020 při setkání s účastníky XIX. zimní deaflympiády, která se konala  v italském Valtellinu


      Dobrý den,  milí přátelé,

jsem moc rád, že se setkáváme, protože bych tímto setkáním chtěl vyjádřit hlubokou úctu lidem, kteří museli překlenout překážky ve svém životě, zdravotní překážky.

A my, kdo někdy fňukáme nad naším zdravotním stavem, například já si pořád stěžuji, že mě bolí nohy, tak bychom měli být pokornější a měli bychom si vzít příklad z vás.

Jsem rád, že se mohu setkat se všemi, kteří se chystali do Itálie na olympiádu.

Někdo už má za sebou první nebo třetí místo v obřím slalomu. Jiný má první místo ve snowboardcrossingu, a zvláště zde vítám i šachisty, protože sám jsem obdivovatelem tohoto sportu. A víte proč? Protože je to skoro jediný sport, kde se nefauluje. Takže budu rád, když po vašich vystoupeních a po společné fotografii si budeme moci vedle na chvíli sednout.

Nechci se vymlouvat, že prezident má malé kompetence dané mu ústavou. Já, jak víte, se snažím ty kompetence poněkud rozšiřovat a mám možnost předvolávat si ministry i další, a moje doporučení snad má určitou váhu.  Právě proto se vás chci zeptat, co byste potřebovali, ale o tom si popovídáme až vedle.


Pokud vás zajímá, jak si vedli  čeští  sportovci se sluchovou vadou na zimní deaflympiádě ve dnech 12. – 21. prosince  2019 v italské Santa Caterině, tak, jak  SportovniListy.cz na webu Tichezpravy.cz zjistily, byli úspěšní. Čeští sportovci na této sportovní akci získali celkem sedm medailí.

Zimní deaflympiáda

Italské městečko Santa Caterina  bylo  ve dnech 12. – 21. prosince  2019 dějištěm zimní deaflympiády. Do Santa Cateriny se sjeli sportovci se sluchovou vadou z celého světa, aby závodili o medaile v různých zimních disciplínách. Nechyběla  ani početná výprava sportovců z České republiky.

Sportovci

Bezesporu největší hvězdou v alpském lyžování byla Tereza Kmochová, která přijela obhájit svých pět zlatých medailí z disciplín: obří slalom, sjezd, Super G, kombinace a slalom, z předešlé deaflympiády v Rusku 2015. Další hvězdou byl Tomáš Pazdera, snowboardcrossař, který taky přijel obhájit zlato. V české výpravě byli  kromě Kmochové, Pazdery i Veronika Grygarová (obří slalom, alpské lyžování, super G, kombinace, sjezd a slalom), Jiří Hartig (obří slalom, alpské lyžování, super G, kombinace, sjezd a slalom), Jan Panský (obří slalom, alpské lyžování, super G, kombinace, sjezd a slalom), Matěj Ponocný (Super G, obří slalom), František Kocourek (běh na lyžích) a Milan Orság (šachy).

A jak to dopadlo?

Lyžařka Tereza Kmochová získala tři stříbrné medaile a to   ve sjezdu, v obřím slalomu a ze Super G.

Snowboardcrossař Tomáš Pazdera získal zlatou medaili

Lyžař   Jiří Hartig   získal bronzovou medaili v obřím slalomu.


(ps, tichezpravy.cz, hrad.cz, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)