Předsedové sportovních svazů souzní s volbou předsedy České unie sportu Miroslava Jansty

Sportovní prostředí vyslalo vzkaz, co si myslí o obvinění České unie sportu a hlavně jejích představitelů,  a  tak přesvědčivě delegáti Valné hromady ČUS mezi nimi i předsedové svazů zvolili  Miroslava Janstu do čela ČUS. Staronový šéf největší sportovní organizace obhájil svůj post na červnové Valné hromadě konané v Nymburce.Jaké jsou s určitým časovým odstupem reakce vybraných sportovních předsedů na volbu předsedy České unie sportu Miroslava Jansty

Jak říkám...

„Zvolení Miroslava Jansty do čela ČUS jsem předpokládal. V současnosti to je dobrá volba. Většina jeho vizí je logických a vyplývá ze současné situace ve sportovním prostředí. Určitě souhlasím s posilováním úlohy sportovních svazů. Jsem i pro zlepšení přímého financování klubů, pouze bych byl pro větší kontrolu buď sportovními svazy, nebo regionálními zastřešujícími organizacemi. Také vyšší podpora rekonstrukce a výstavby sportovní infrastruktury je vzhledem k jejímu současnému stavu nezbytná. A je také zřejmé, že toto všechno jde ovlivňovat pouze spoluprací s NSA, kterou musí ČUS v jejím snažení samozřejmě i podporovat.

To že je Miroslav Jansta obviněná osoba je jistě komplikace, nicméně z toho, co je mě známo, neudělal Miroslav Jansta nic takového za co by měl být odsouzen. Věřím, že ke stejnému závěru dojde i soud.

ČUS vidím jako jeden z důležitých sportovních subjektů ve sportovním prostředí. Její výjimečnost je především v dobrém dosahu k základním článkům sportovního prostředí. A tato organizační a administrativní pomoc i těm nejmenším sportovním subjektům je pro sportovní prostředí velice důležitá a měla by být i v dalším období. Ostatní, již výše zmíněné úkoly, by měla ČUS naplňovat ve spolupráci s dalšími střešními organizacemi či sportovními svazy. Jedná se jak o rozvoj sportovní infrastruktury, tak o rozvoj sportu na všech výkonnostních úrovních. V neposlední řadě bych si přál, aby ČUS společně s dalšími důležitými sportovními organizacemi přispěla ke zlepšení vztahů ve sportovním prostředí, které by mělo vystupovat jednotně a podporovat se. Potom bude možné výše uvedené úkoly naplňovat mnohem snáze,“ řekl Petr Ryška, předseda Českého svazu plaveckých sportů


„Dopředu jsem říkal, že se na Valné hromadě zdržím hlasování. Důvodem je to, že vnímám principy, které jsou vyšší než praktický svět. Nemyslím si, že je správné, aby probíhaly volby v momentě, kdy jediný kandidát na předsedu této organizace je v současné době obžalován. Není to případné. Zároveň mé stanovisko nechci spojovat s tím, že si myslím, jak dopadne soud. To rozhodně nechci předjímat. Celé to obvinění České unie sportu na mě působí jako vykonstruované.

Mirek Jansta pozvedl Českou unii sportu, o tom není sporu. Po pádu Sazky jsem si nemyslel, že má smysl, aby tato organizace existovala. Neviděl jsem její smysluplnost a dluhy byly velké. Ekonomiku se mu podařilo zvrátit do černých čísel. Navíc služby pro kluby zvládají Servisní centra ČUS dobře, jednoznačně základním článkům pomáhají, což kvituji. Menší kluby se nechtějí zaobírat problematikou dotací, plavat v byrokracii. Sportovním svazům pomáhá ČUS hlavně tím, že je sdružuje, čímž vytváří politickou sílu. A je fakt, že se od určité doby peníze pro ně zvyšovaly.

Po pádu Sazky byla šance, aby si organizace Česká unie sportu a Český olympijský výbor vyjasnily své pozice a začaly více spolupracovat. K tomu ale nedošlo. V minulém roce navíc vznikla Národní sportovní agentura, na jejíž práci jsem velmi zvědavý. Osobně si myslím, že by peníze neměly jít pouze přes jeden centrální úřad, ale zaangažoval bych do toho ve větší míře samosprávy. Mám na mysli například program Můj klub či doufejme znovuobnovený program na údržbu, tady by se určitě odbor sportu při krajských úřadech uplatnil lépe, neboť problematiku vnímá z větší blízkosti. Větší zdrojová diverzifikace by určitě prospěla, jako tomu bylo třeba v případě loterií,“ konstatoval
Gabriel Waage, předseda České softballové asociace.


„Předsedu ČUS Mirka Janstu znám velice dlouho, je to otevřený člověk, který říká, co si myslí. Jde o uznávanou osobu. Má kontakty a dokáže zařídit více peněz pro sport. Kdyby nebyl v této nelehké situaci zvolený, tak by to lidi považovali za ústupek ve sportovní kauze, kterou považuji za naprosto nesmyslnou. Výsledek Valné hromady byl vzkazem, co si sportovní prostředí myslí o celém soudním procesu.

Jestli někdo bojuje o to, aby největší sportovní organizace dostala peníze podle schválené metodiky, tak je to naprosto v pořádku. (Cítím to jako velkou křivdu) Moc lituji těch lidí, co jsou za ČUS obvinění. Je to úplný nesmysl.

Zároveň se mi líbí jeho představa o financování českého sportu – tedy přímá podpora sportovních klubů a jednot, posilnění úlohy národních svazů. Malé kluby by neměly být zatíženy byrokracií a administrativou. Je to dobrá cesta. A pevně doufám, že staronový předseda ČUS své slovo dodrží a bude bojovat za všechny sportovce v této sportovní zemi," řekl Zbyněk Špaček, předseda České asociace stolního tenisu.


„Líbí se mi suverénní mandát pro vedení ČUS – Mirka Janstu a výkonný výbor. To je silné sdělení, ocenění práce celého týmu, které si sport zaslouží. Vítám důraz na přímé financování pro kluby a jednoty. S podobným programem jsem kandidoval také na pozici předsedy badmintonového svazu. Hráči a především jejich trenéři si zaslouží podporu napřímo. Zejména na základní úrovni klubů je velmi důležité jim zjednodušit cestu pro získání podpory na jejich činnost. Určitě bych rád se jakkoliv zapojil v rámci komunikace o financování sportu, protože věřím, že jako individuální sport se širokou základnou máme co nabídnout," má jasno Petr Koukal, předseda Českého badmintonového svazu.


„Je správné, že byl do čela České unie sportu zvolený Mirek Jansta. Je to jasný vzkaz, že mu členská základna vyjadřuje podporu. A za mě zcela oprávněně. Pro mě nebylo žádnou překážkou, že byl jediným kandidátem, ačkoliv je obviněný. Podle toho, co o případu vím, tak je obžaloba absurdní. Proto jeho obvinění neberu v potaz.

Samozřejmě se na jeho vize pro příští roky dívám souhlasně. Nositelem sportu, organizátorem celého českého sportu a páteří, jsou svazy. Vykonavatelem zase kluby. Svazy jsou v nejužším kontaktu s členskou základnou. Vědí, co mají dělat, jak pracovat s reprezentací, tak s vychováním trenérů, s investicemi nebo s infrastrukturou.

Role ČUS je historicky stejná a daná. Na jedné straně je servisní organizací pro kluby a tělovýchovné jednoty. Zároveň je zástupcem směrem k autoritám. Když sdružuje přes 70 svazů a milion členů, tak je jasné, že to reprezentuje sílu. Jestli je unie schopná svazy pod sebou sdružovat a koordinovat, komunikovat s nimi, tak je její funkce potvrzená. Jedná se o největšího reprezentanta sportu u nás,“ prohlásil Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe.


„Nějak mě nepřekvapilo, že Miroslav Jansta vyhrál a stal se na další čtyři roky předsedou ČUS. Sám ale nevím, co od toho mohu čekat a co to přinese sportu a cyklistice. Spoléhám hlavně na Národní sportovní agenturu, která je pro mě v současné době stěžejnější institucí. Netajím se tím, že soudní proces ve sportu je pro mě problematickou věcí a vnímám to negativně a myslím si, že to obecně sportu škodí. Hlavním garantem financování sportu bylo ministerstvo školství, a pakliže selhalo, tak nevím, co si o tom myslet," řekl Petr Marek, Český svaz cyklistiky. 

(ju, SportovníListy.cz, Česká unie sportu, foto: Petr Skála)

Kam zmizeli fotbalisté

17.1.2021 09:00:00

Ještě před šesti či sedmi lety vykazovala Fotbalová asociace České republiky kolem 630 tisíc členů, pak si koupili nové počítače a při přehrání dat najednou zbylo jen asi 340 tisíc členů. I s tím...