Na podporu talentované mládeže a sportovní reprezentace rozdělilo MŠMT 1,2 miliard korun

Na sportovní reprezentaci a talentovanou mládež MŠMT pro letošní rok rozdělilo 1,27 miliardy Kč, tedy o 84 milionů korun více než loni. Přes 90 sportovních svazů tak dostane peníze v průběhu března 2018.

V programu na podporu sportovní reprezentace rozdělilo MŠMT 690 milionů korun, což je o 20 mil. Kč víc než v roce 2017.

"Dotační program na podporu státní sportovní reprezentace jsme posílili proto, že pro úspěchy ve sportovní oblasti potřebujeme mezinárodní konfrontaci, ale i kvalitnější realizační týmy, které sportovce doprovázejí. Chceme, aby i menší sporty, které mají velmi omezené sponzorské zdroje, mohly vyslat sportovce na svoje mistrovství světa či Evropy. Naopak u některých velkých sportovních odvětví bylo zohledněno, že mistrovství světa se koná v domácím prostředí či se reprezentace na MS nekvalifikovala," uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Na podporu talentované mládeže vyčlenilo MŠMT pro letošní rok 580 milionů korun, tedy o 64 mil. Kč víc než loni. Peníze jsou určeny na přípravu talentovaných sportovců od 6 do 23 let. Svazy, které pracují s talentovanou mládeží, dostanou finanční podporu ve stejné výši nebo vyšší než loni. Do budoucna by pak na podporu talentované mládeže mělo jít ještě víc peněz.

Žádosti byly posuzovány podle předem pevně stanovaných kritérií, posuzovala se kvalita projektu, provázanost sportovních aktivit, u sportovní reprezentace pak také např. mezinárodní úspěchy. Každá žádost prošla dvoukolovým hodnocením, posuzovali ji jednak hodnotitelé, jednak odborná komise, v níž zasedal i vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

"V tomto roce usilujeme zejména o stabilitu a kontinuitu financování. Větší systémové změny bychom chtěli začít projednávat v dubnu," komentoval výsledek řízení náměstek sekce sportu a mládeže Karel Kovář.

V průběhu března 2018 bude dokončováno vyhodnocení dalších programů či výzev a oznamovány výsledky. Nejdříve bude hotové rozdělení prostředků v programu na podporu významných sportovních akcí a programu sportu handicapovaných, které byly vyhlášeny v prosinci loňského roku. V březnu bude také rozdělena první část dotací programu Můj klub, a to přibližně 1000 sportovním klubům a tělovýchovným jednotám.
Na podporu české reprezentace MŠMT uvolní v roce 2018Na podporu talentované mládeže vyčlenilo MŠMT v roce 2018(ps, MŠMT, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)