Mezi sedmadvaceti členy Národní rady pro sport je jen pět žen. Není to málo nebo je to hodně?

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, bývalý hokejový brankář a olympijský vítěz, nyní poslanec a vládní zmocněnec pro sport na nedávné prezentaci nové instituce pro řízení sportu představil nově složení poradního  orgánu, který je nazvaný Národní radou pro sport. V Radě je 27 osobností, které by měly s budoucností českého sportu pomáhat.

Členy Rady jsou i české sportovní legendy jako například hokejista Jaromír Jágr, fotbalista Pavel Nedvěd, oštěpař Jan Železný, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, oštěpařka Barbora Špotáková či tenista Radek Štěpánek.

Kompletní složení Národní rady pro sport v podobě, v jaké si jej přečtete na webu Agentury
Mezi 27 členy najdete jen pět žen (Moučková, Neumannová, Špotáková, Žánová a Mračková Vildumetzová).

Až na dva Jiří, dva Martiny, dva Jany a dva Pavly ostatní členové Rady mají křestní jméno v Radě unikátní.

Mezi členy Rady jsou čtyři hokejisté  (Hnilička, Král, Jágr a Birke), tři atleti (Železný, Varhaník a Špotáková), tři fotbalisté (Károlyi, Malík, Nedvěd).

Své zasoupení v Radě mají současní představitelé sportovních svazů kolektivních sportů  Jansta (basketbal), Král (lední hokej), Malík (fotbal), Pakosta (volejbal), Chvalný (házená) a Šuman (florbal). V Radě je i předseda Českého atletického svazu Varhaník.

Při prezentaci Národní sportovní agentury byl Milan Hnilička jednou novinářkou dotazovaný, proč v  jeho Radě nejsou zástupci z opozičních politických stran. Novinářka se dozvěděla, že Rada není politická a Hnilička si do ní vybral osobnosti, které s ním spolupracovaly na vytvoření agentury. SportovniListy.cz ovšem i hledaného zástupce z opoziční politické strany  našly. Je jím senátor (KDU-ČSL) Stanislav Juránek, který byl do Rady jmenovaný, protože je starosta katolicky zaměřeného sportovního spolku Orel.

(ps, Národní sportovní agentura, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)