Kdo kraluje českému sportu, a kdo je naopak strašákem či dokonce jeho hrobařem?


AKTUALIZOVÁNO (13.1. 2016) Server SportovniListy.cz spustil koncem loňského roku novou rubriku "Kdo je kdo" v českém sportu. Čtenáři naleznou v galerii přehled významných sportovních funkcionářů a osobností českého sportu, a zároveň je mohou průběžně za jejich práci hodnotit. Každý čtenář může dát svůj hlas každé osobnosti vždy jendou za týden, hlasování pak probíhá průběžně celý rok. Každý kvartál pak bude redakce SportovniListy.cz vyhodnocovat přehled těch neljlépe i nejhůře hodnocených. Systém hlasování je nastaven tak, aby vyloučil jakékoli vněší zásahy a potencionální manipuliaci s výsledky, např. prostřednictvím robotů apod. Průběžné hodnocení osobností českého sportu by tak mělo našim čtenářům poskytnout reálný a nezkreslený pohled na práci sportovních funkcionářů a osob aktivně činných ve sportovním prostředí.

A jak si kdo vedl v loňském roce?

Největší podporu v loňském roce získal předseda České unie sportu Miroslav Jansta, kdy jeho práci hodnotilo kladně 76% sportovních příznivců. Na předních místech se pak umístíl dále předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl (73% kladných hlasů) či Michal Kraus, který je mmj. autorem nebo spoluautorem převážné většiny dokumentů vlády ČR v oblasti podpory rozvoje sportu, neinvestičních i investičních dotačních programů podpory sportu ze státního rozpočtu a sociálního programu ČOV (71% kladných hlasů).

Předsedům svazů "kraluje" Král

Z jednotlivých sportovních svazů má největší podporu předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král (71% kladných hlasů). Zajímavé je, že fotbalové prostředí nevystavilo svému předsedovi Miroslavu Peltovi onu pomyslnou "červenou kartu", naopak nasbíral 64% kladných hlasů. Druhým nejlépe hodnoceným předsedou svazů je Marek Hájek, místopředseda České unie sportu a zároveň předseda České asociace extrémních sporů, který získal 70% kladných hlasů. Dalším dobře hodnoceným předsedou je sportovních svazů je Ivo Kaderka, dlouholetý předseda Českého tenisového svazu (získal 65% kladných hlasů).

Nutno poznamenat, že dobře si vede i současná ministryně mládeže, školství a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD). Podporu ji loni vyjádřilo 65% příznivců sportu.

Bitvu o příznivce z řad sportovních fanoušků svádí vcelku úspěšně i majitel mezinárodní skupiny SYNOT a od roku 2014 také senátor Ivo Valenta, který mmj. patří mezi významné sponzory českého sportu. Přestože jeho úsilí a práci ocenilo kladně jen 41% sportovních fanoušků, Valentovi se podařilo zajistit největší nárůst kladných hlasů. 

Hrobaři českého sportu

Na opačném pomyslném konci peletonu se ocitl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, kterého hodnotilo kladně pouhých 37% sportovních fanoušků. A totální propadák zažili například Filip Šuman, prezident České florbalové asociace (získal jen 11% kladných hlasů), náměstek ministryně školství a tělovýchovy a zároveň viceprezident Českého svazu Taekwonda WTF Petr Hulinský, Hana Moučková, starostka České obce sokolské, která získala pouhé 4% kladnch hlasů či Jan Štovíček, první viceprezident Autoklubu ČR.

Červená karta pro Ječmínka

Nejhůře dopadl v hlasování u sportovních fanoušků prezident Autoklubu ČR a bývalý místopředseda společnosti SAZKA Roman Ječmínek, který získal pouhé 2% kladných hlasů. Toto vskutku katastrofální "vysvědčení" si za rámeček nejspíše nedá, ale třeba ho to lidově řečeno "trkne" a zamyslí se nejen sám nad sebou, ale především nad svoji prací pro Autoklub ČR. A nebo po důkladné sebereflexi vyslyší hlas sportovního prostředí, který jasně říká: "(NE)děkujeme, odejděte"!

Bitva fanoušků legend českého sportu

Zajímavá "bitva" sportovních fanoušků se odehrává u velikánů českého sportu Jaromíra Jágra a Pavla Nedvěda. Oba patří mezi legendy českého sportu, ale v roli "funkcionářů" už takovou přízeň nezažívají. Jaromír Jágr je spolumajitelem hokejového týmu Rytíři Kladno. Bývalý český fotbalový záložník a reprezentant, nejlepší fotbalista Evropy v roce 2003 a dvojnásobný medailista z mistrovství Evropy Pavel Nedvěd zase v současnosti působí ve funkci viceprezidenta legendárního fotbalového klubu Juventus Turín. Jágra ohodnotilo kladně 40% sportovních příznivců, Nedvěda 45%.

Psali jsem také: Kdo je kdo ve sportu? I vy můžete hodnotit osobnosti českého sportovního prostředí

Již nyní je v rubrice takřka sedmdesát osobností, a galerie Kdo je kdo se bude dále průběžě rozšiřovat. Cílem této rubriky je vytvořit přehlednou a ucelenou databázi všech významných osobností a funkcionářů českého sportu, a dát šanci sportovním fanouškům jejich práci hodnotit. Souhlasíte s výše uvedeným hodnocením, nebo snad máte na práci a činnost sportovních funkcionářů jiný názor? Pakliže ano, neváhejte a vyjádřete svoji podporu či naopak rozčarování i vy... stačí jen kliknout ZDE!

Co nového na serveru SportovníListy.cz?

Další novinkou serveru je i možnost necenzurovaně publikovat články a názory. Podmínkou k registraci a vytvoření vlastního profilu je, aby byl dotyčný aktivně činný v oblasti sportu. Po verifikaci údajů pak bude profil zařazen a lidé tak budou mít poprvé možnost bez cenzury vyjadřovat se k dění a k problematice českého sportu. Postup a jednotlivé kroky k registraci a vytvoření vlastního profilu s možností publikovat na našich stránkách naleznete ZDE.

HasičskéListy.cz

S potěšením také oznamujeme svým čtenářům, že jsme v rámci serveru SportovniListy.cz spustili nový web HasicskeListy.cz, který vznikl na základě Memoranda o spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska. Tento portál vznikl s cílem nejen informovat o aktivitách hasičů a dobrovolných hasičů České republiky, ale také podpořit dobrovolné hasiče v jejich každodenním nasazení a odhodlání přinášet zajímavé příběhy této početné skupiny českých hrdinů a také ve snaze pomoci při zajišťování finančních prostředků, které jsou pro dobrovolné hasiče nezbytné k jejich fungování.

Věříme, že tyto novinky, které server SportovníListy.cz svým čtenářům přínáší, rozšíří komunikační platformu a přispěje k transparentní diskusi specielně v otázkách týkajících se finacování sportu, podmínek v jednotlivých svazech, sdruženích či jednotách, ale také v jednotlivých regionech České republiky.

(svob, foto: red.)