Ertl: Novela je kompromisním krokem vpřed

Sportovní prostředí se konečně dočkalo, vláda na svém pondělním zasedání schválila na návrh paní ministryně Valachové novelu zákona o podpoře sportu. Jak v rozhovoru pro Redakci SportovniListy.cz řekl Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR, novela je kompromisním krokem k vytvoření nového zákona o sportu.

SL: Dochází, podle Vás, k posunu ve vnímání sportu ve veřejné a státní správě? Podíleli se zástupci sportovních spolků na přípravě novely?

Již sestavení nové koaliční vlády dalo naději, že zde existuje snaha pomoci sportu. Koaliční smlouva sice hovoří o přijetí nového zákona, ale neexistence platné koncepce sportu přinutila vedení ministerstva jít postupnými kroky a začít novelou stávajícího zákona. Jako velmi pozitivní faktor vidím krok vedení ministerstva se ubránit tlakům na vyšachování některých sportovních organizací a že se naopak obrátilo se žádostí o spolupráci na všechny sportovní spolky. Myslím, že tím nastal velký posun a za to patří velký dík jak panu ministru Chládkovi, tak současné paní ministryni Valachové. Dokázali, že vnímají sport jako důležitou součást agendy svého ministerstva.

SL: Pokládáte schválenou novelu za konečný stav? Jste, vzhledem k účasti Vašeho spolku na přípravách, spokojeni se zněním novely?

Je nutné si uvědomit, že novela je kompromisním krokem vpřed, na kterém se podílelo sportovní prostředí v úzké spolupráci se státní správou. A také se konečně podařilo zareagovat na polistopadový vývoj při definování sportu a jeho součástí. Nicméně se domnívám, že potřebujeme nový zákon a s tím je spojená ještě velká porce práce.

SL: V jakých bodech schválené novely spatřujete pozitivní kroky k dalšímu rozvoji sportu?

Stát si konečně uvědomuje, jak široký záběr má sport, že to není pouze péče o sportovní reprezentaci a svazy. Ukazuje snahu rozevřít legislativní podporu široké sportovní veřejnosti, jejíž sportování nemusí být nutně organizované. V novele je jednoznačně určena i role krajů a obcí, byť se domnívám, že není jasná vymahatelnost těchto ustanovení. To je ale úloha sportovního prostředí, aby důsledně tlačilo na municipality. Dnes právě obce a kraje dávají na sport mnohem více prostředků než stát, bohužel je tato pomoc mnohdy nekoordinovaná. Určitým nástrojem by měla být Národní rada pro sport, konečně jasně definovaná, samozřejmě bude záležet na jejím složení. Ale nabízí se vytvořit funkční orgán se zastoupením státní i veřejné správy a sportovního prostředí.  

SL: Novela je tedy jakýmsi průsečíkem několika pohledů na sportovní problematiku. Jistě lze tedy nalézt ustanovení, která byste možná trochu upravil, případně vypustil. Nebo s něčím úplně nesouhlasíte?

Opět se dostáváme k tomu, že se jedná o novelu zákona. Pohybujeme se v nějakém prostoru a čase, spousta věcí se mění. Určitě bude nutné řešit financování sportu, víte, že se má měnit zákon o hazardu, který bude mít dopad na financování sportu a nový zákon by již měl na to reagovat. Stát by skrze nově přijatou koncepci sportu měl jasně definovat, co po sportovním prostředí požaduje a na co bude přispívat. Z toho jistě vyplyne pár dalších věcí, které bude nutno lépe definovat, např. systém zdravotního zabezpečení. Sportovním prostředím hýbe otázka rejstříku, nový občanský zákoník přináší řadu nových pojmů a vztahů, se kterými se budeme muset poprat. Občanský zákoník nám říká, že spolky k uplatňování společného zájmu mohou vytvořit nový spolek jako svůj svaz. Z tohoto hlediska pak řada sportovních svazů není svazy, ale jen prostými spolky a řadou pobočných spolků. Existence pobočných spolků a jejich postavení ve sportu je vůbec velkou a dosud neřešenou otázkou. Otázka registrace sportovců a trenérů a jejich databáze je velmi detailní, ale chybí jejich definice pro potřeby rejstříku, např. aktivní/neaktivní sportovec, kdy se trenér stane trenérem a jakou k tomu má mít kvalifikaci. Myslím si, že se spolu s touto novelou otevře řada problémů a otázek, kterými se nikdo nezabývá, a některé nejsou řešeny od roku 1990.

Jansta: Novela zákona o sportu je dobrý výkop, čeká nás však ještě spousta práce


Vláda schválila novelu zákona o podpoře sportu, rozdělování státních peněz transparentnější


SL: Pondělní zasedání vlády se neslo ve znamení sportu. Kromě návrhu novely zákona se projednávala strategie pomoci Grand prix v Brně a paní ministryně také informovala vládu se svým Plánem podpory rozvoje sportu v letech 2015 – 2017. Jak se díváte na tento Plán?

Plán podpory rozvoje sportu je reakce na současný stav sportu v naší republice a je zde vidět snaha najít rychlé a koncepční řešení. Proto má moji plnou podporu, nejen proto, že jsme se mohli na jeho znění podílet.

(rp, sportovnilisty.cz, foto:arch.)