Česká unie sportu hlásí, že sedm miliard pro sport na rok 2018 je stále ve hře!

[ title]
Předseda České unie sportu Miroslav Jansta  4. prosince 2017 podle zprávy uvedené na webu Unie jednal s vedením hnutí ANO a s nově zvolenými poslanci o navrácení částky 7 miliard korun do státního rozpočtu na financování sportu na rok 2018.

Tu ještě jako ministr financí Andrej Babiš navrhl do rozpočtu v první polovině letošního roku. Návrh ale později zkrátila bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy  Kateřina Valachová o jednu miliardu korun přesunem na financování inkluzí a do povinného plavání ve školách o dalších 300 milionů korun.  Již na květnové Valné hromadě ČUS vyjádřili delegáti sportovních svazů, tělovýchovných jednot a klubů ministryni Valachové nedůvěru. Nikdo další se však k České unii sportu nepřipojil.


Zpráva na webu České unie sportu uvádí, že vzhledem k tříměsíční zdravotní indispozici se předseda ČUS Miroslav Jansta  v dění nemohl angažovat a nikdo další se o výpadek peněz pro sport ve státním rozpočtu na rok 2018 nepostaral. 

Ve zprávě se píše, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš připustil možnost vrátit 7 miliard korun do rozpočtu s tím, že bude nejprve vyhodnoceno financování za rok 2017.

Jak uvádí web České unie sportu první znění návrhu státního rozpočtu na rok 2018 představilo ministerstvo financí již v červnu 2017. Součástí této zprávy bylo, v souladu s výdajovým výhledem na rok 2018 i v souladu se záměry vládní Koncepce Sport 2025, že návrh státního rozpočtu na rok 2018 počítá s navýšením výdajů na podporu sportu z 6 miliard korun na 7 miliard korun. Není bez zajímavosti, že koncem června 2017 už bylo v návrhu rozpočtu MŠMT na sport plánováno pouze 5,9 miliard korun.

(ps, Česká unie sportu, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)