Šonka se stal mistrem Evropy v letecké akrobacii

Velký úspěch dokázal pro české barvy v letecké akrobacii vybojovat Martin Šonka, který v kategorii freestyle na mistrovství Evropy konaném v maďarském Matkó předčil všechny soupeře a stal se v této disciplíně nejlepším mužem Evropy. Stejný úspěch se v minulosti žádnému z českých letců nepodařil.
Již 19. ročníku FAI mistrovství Evropy v letecké akrobacii se tradičně zúčastnilo i několik českých zástupců, mezi kterými byl právě i Šonka pilotující stroj nesoucí název Extra 300SR. Šonka v základní disciplíně klasické akrobacie obsadil 12. místo, což on dle svých slov považuje zpětně za mírné zklamání. Další čeští reprezentanti Kopfstein s Hykou skončili na 16., respektive 30. pozici.

 
Šonkův okamžik slávy přišel v závěrečné disciplíně freestyle, kdy má pilot při provádění leteckých figur téměř absolutní volnost a během 4 minut může provést to nejlepší, co umí. Jak sám Šonka řekl, podobný úspěch i vzhledem k velké konkurenci nečekal: „Nikde jsem to nechtěl předem říkat, ale moje osobní přání a cíl bylo umístění do 10. pozice,“ řekl. „Na druhou stranu si myslím, že 12. pozice je při pohledu na můj dnešní výkon spravedlivým výsledkem. Mírné zklamání mi vynahradila radost z kategorie freestyle,“ dodal následně čerstvý mistr Evropy a bývalý armádní pilot.
Šonku na stupních vítězů doplnili francouzští letci Orlowski s Masurelem.

 

Foto © Depositphotos.com/ Gudella