Šachy nejsou v nouzi. Královská hra žije online turnaji i přednáškami s velmistry

Že se v Česku kvůli pandemii zastavil sport? Omyl! Šachisté hlásí naopak nárůst zájmu o královskou hru, a to díky každodenním online turnajům, přednáškám s velmistry i výukovým kroužkům.

Šachová komunita se sice nemůže potkávat nad hracími stoly, ale na virtuální šachovnici jí téměř nic nechybí. Stovky nadšenců se každý týden od pondělí do neděle utkávají v online turnajích na webu Lichess.org, kde bojují o věcné ceny se šachovou tematikou. V týdnu od 6. dubna 2020 běží již čtvrtá „sezóna“ těchto klání nazvaných Online turnaj VŠTE Arena, hrát můžete zde. O nadhledu, s jakým komunita k současné situaci přistupuje, svědčí i heslo, pod nímž se do turnaje na Lichess.org mohou účastníci registrovat: „korona“.

Jak říkám...



„Každý z turnajů má účast ve stovkách a stále se hlásí další zájemci. Je skvělé, že se naše komunita takto dokáže semknout a na svou milovanou hru nezanevře ani v těžkých časech, které všichni prožíváme,“ říká předseda ŠSČR Martin Petr.

Petr se sám zapojil do tvorby obsahu, když 3. dubna 2020 vedl z pozice velmistra přednášku na téma „Krásy šachu“ na Youtube kanálu Šachového svazu ČR. Další přednášky s velmistry i trenéry budou následovat, ke zhlédnutí jsou třeba i výuková videa z populárního kanálu Robert a Petr šachy.

Další možností, jak se šachově „vyžít“ v současné situaci, je v rámci tzv. Hodinek s mistrem vyzvat titulovaného hráče k zápasu v bleskovém šachu. Příštím velmistrem, s nímž může veřejnost v úterý 7. dubna 2020 od 18:00 poměřit síly, je Vlastimil Babula.

Podrobnosti najdete zde.

Protože uzavření  škol v celé republice dopadlo i na šachovou výuku v rámci odpolední zájmové činnosti, čím dál populárnější se stává platforma LearningChess. Tu pro výuku využívají učitelé, trenéři z šachových klubů i zájemci z řad veřejnosti po celém světě.

Uživatelsky přívětivá platforma nabízí momentálně tři šachové kurzy, přičemž každý má 36 lekcí. Celkem tedy na uživatele čeká 108 hodin materiálu s více než 2500 problémy k řešení. Více o platformě LearningChess čtěte zde.


Jak říkám...



„Svaz spolupracuje s LearningChess od roku 2016. Platforma poskytuje zdarma přístup do unikátního výukového programu Learningchess.net školám zapojeným do projektu Šachy do škol a oddílům zapojeným do projektu Podpora šachových oddílů a kroužků. Program LearningChess doporučuji zejména proto, že je díky speciálním prvkům šachové výuky vhodný pro absolutní začátečníky, amatéry, závodní hráče i děti,“ říká předseda ŠSČR Martin Petr.

Šachy na internetu zažívají boom po celém světě.

Za skvělou šanci k popularizaci považuje aktuální situaci i mistr světa Magnus Carlsen. Ten na webu Chess24.com uspořádá od 18 dubna do 3. května online turnaj pro osm špičkových hráčů. Jména účastníků Magnus Carlsen Invitational jsou zatím pouze předmětem spekulací, na sociálních sítích se ale „prořekl“ třeba Nizozemec Anish Giri, jenž nedávno startoval i na přerušeném Turnaji kandidátů, a očekává se i účast dalších hráčů ze světové desítky.

Prize money tohoto turnaje je ve výši 250 000 dolarů (asi 6,4 milionu korun), což z Carlsenova klání činí nejlépe dotovaný online turnaj v historii šachu.

(rb, SportovníListy.cz, Šachový svaz ČR, Foto: Petr Skála)