Rugby World Cup je největší sportovní událost roku 2015! Nevěříte?


V pátek 18. září 2015  startuje v Anglii napjatě očekávané Mistrovství světa v ragby, bez nadsázky největší sportovní událost letošního roku. Nejlepší týmy světa se již po osmé v historii utkají o slavný Webb Ellisův pohár. Mistrovský titul budou obhajovat novozélandští All Blacks. I čeští fanoušci mohou být u toho prostřednictvím vysílání ČT sport.

Konkrétně od 18. září do 31. října 2015 bude 20 nejlepších ragbyových týmů soupeřit o titul Mistra světa. Téměř pět desítek utkání se odehraje na 13 britských stadionech včetně londýnského olympijského stánku. V prvním zápase proti sobě nastoupí domácí Anglie a tichomořské Fidži. Pořadatelé očekávají rekordní návštěvnickou účast. Většina z 2,8 milionů vstupenek je již teď beznadějně vyprodána.

Ragbyová mistrovství světa jsou po letních olympijských hrách a MS ve fotbale  třetí největší sportovní událostí planety. Zvláště poslední tři ragbyová mistrovství se těšila extrémně velké popularitě, počet návštěvníků se pohyboval mezi 1,47 a 2,19 miliony. Odborníci odhadují, že pořadatelství šampionátu v roce 2015 přinese britské ekonomice zisk 2,2 miliardy liber.

Ragby si pro svoje vysoké sportovní hodnoty, dramatičnost, bojovnost a specifickou kulturu získává stále více příznivců napříč zeměmi a kontinenty. Hra se šiškou není zatížena dopingovými skandály ani skandály rozhodčích, neukázněností fanoušků, korupcí ani simulováním hráčů. Členy světové organizace World Rugby je nyní 119 zemí a další desítky jsou členy kontinentálních unií či mají přidružený status. Celosvětový počet registrovaných ragbistů se odhaduje na 6,6 milionů. Ragby o sedmi hráčích bylo také nově zařazeno do programu LOH v Rio de Janeiru.

Vlastní mužskou a ženskou ragbyovou reprezentaci má i Česká republika. Národní tým hraje ve skupině 2 Divize A mistrovství Evropy a má reálnou šanci postoupit v roce 2016 do vyšší skupiny 1, kterou je  nepočítaje Pohár šesti zemí druhá nejvyšší evropská úroveň.

"V dnešní době se výkonnost české reprezentace pomalu zvedá, je to vidět i na kladných výsledcích, které jsme doposud měli. Chceme jednoznačně tuto vlnu vítězství udržet a postoupit do vyšší divize, kde bychom chtěli hrát vrchní část tabulky. Pozitivní je, že máme v týmu i mladé hráče, z nichž někteří mají angažmá ve francouzských klubech, tudíž absolvují kvalitní a profesionální přípravu. To se samozřejmě promítne i do reprezentačních zápasů,“  popsal  současný stav českého reprezentačního týmu kapitán Robert Voves, který ve své kariéře hrál za český tým v evropských soutěžích i proti letošním účastníkům MS proti Gruzii a Rumunsku.

Čeští fanoušci mohou  sledovat utkání MS na kanále ČT sport. Televize ohlásila, že odvysílá blok 30 zápasů od utkání v kvalifikačních skupinách až po semifinále a finále. Všechny přenosy budou střídavě komentovat David Kozohorský a Jiří Štěpán. Experty  jim budou po ruce dlouholetý bývalý hráč, trenér  a uznávaný rozhodčí  Jiří Štuksa a trenér mládeže Marek Švíř.

Lze docela odhadnout, který s týmů se probojuje ze základní skupiny do čtvrtfinále. Každá ze čtyř základních skupin má totiž jednoho až dva favority na postup do dalších bodů. Ve skupině A jsou to to například  Austrálie a Anglie. Ve skupině B je kandidátem na vítěze Jihoafrická  republika. V C skupině se předpokládá postup mistrů světa borců Nového Zélandu a nejlepšího týmu amerického kontinentu  Argentiny. Favoritem skupiny D je pak Irsko a Francie.

Rozložení skupin MS v ragby ...

Skupina A: Austrálie, Anglie, Wales, Fidži a Uruguay

Skupina B:  Jihoafrická republika,  Samoa, Japonsko, Skotsko, USA
   
Skupina C: Nový Zéland, Argentina, Tonga, Gruzie,  Namibia

Skupina D:  Francie ,  Irsko ,   Itálie, Kanada a Rumunsko

"Sportovnilisty.cz & Českéragby.cz budou MS v ragby průběžně sledovat, doplňovat zajímavostmi a komentovat vývoj šampionátu," vyhrožuje editor obou webu a autor osmi ragbyových ročenek Petr Skála.

(ps, Sportovnilisty.cz, Foto: web IRB)