Rozjíždí se sedmikolová ragbyová extraliga 2021 s významnými změnami v pravidlech

Se změnami ragbyových pravidel startuje  sedmikolová podzimní nejvyšší ragbyová soutěž. 

Extraligu hry se šišatým míčem bude hrát osm stejných týmů, které ji hrály i loni na podzim a která nakonec byla anulována.

Ragbisty však čekají významné změny v pravidlech.

Nyní se po situaci, při které bránící hráč položí ve svém brankovišti míč na trávník, což kdyby provedl soupeř, byla by to pětka,  přeruší hra, po které pak hráč bránícího týmu provede odkop z brankové čáry.  Dříve bránící tým  rovněž prováděl odkop, ale z čáry vzdálené 22 metrů od brankové čáry.

Druhá významná změna čeká ragbisty při organizování obrany, proti útočícímu týmu, jehož hráči mohou nyní po kopu ze své poloviny hřiště nepřímo do autu, získat výhodu.  Pokud totiž bránící  hráči letící míč před dopadem na trávník hřiště  nebo při  následném odrazu do autu nechytí a nastane aut, budou potrestáni nevýhodou při nařízeném autovém vhazování, neboť to vhazování bude provádět útočící tým. Dosud to bylo tak, že autové vhazování při popsané situaci prováděl bránící tým.   

Extraliga ročník 2021 se odehraje během pouhých sedmi kol a mistr republiky mužů v ragby XV za rok 2021 bude znám  už na konci října 2021. O vítězi tak rozhodne umístění v tabulce. Proto v každém utkání bude důležité i to, kolik který tým  položí  pětek, neboť za čtyři a více položených pětek získává  tým ještě jeden bonusový bod do tabulky navíc. Jinak, pokud to nevíte,  vítěznému týmu náleží čtyři body, poraženému žádný  a za remizu mají oba týmy po dvou bodech. Jeden bonusový bod navíc získá i tým, který sice prohraje, ale jeho prohra bude menším rozdílem skore než o sedm a méně bodů. 


"Mám řečnickou otázku, zda se vůbec uvažovalo o tom, že při tomto přidělování bodů může dojít i k neobvyklému jevu, že mistrem v ragby XV mužů nakonec nemusí být tým, který vyhraje všech sedm podzimních utkání a že je to možné, to si pište," přemítá autor tohoto příspěvku Petr Skála

Posledním ligovým vítězem byla v roce 2019 Sparta Praha a od té doby se o titul sice hrálo ještě loni na podzim, ale sezóna v roce 2020 byla bohužel z důvodu pandemie Covid-19 anulována.

EXTRALIGA RAGBY XV


28. srpna 2021 - 1. kolo

RC Přelouč – RC Sparta Praha  od 14 hodin
RC Slavia Praha – RC Tatra Smíchov od 14 hodin v   Edenu
RC Dragon Brno – RC Mountfield Říčany od 13 hodin v  Cacovicích
JIMI RC Vyškov – RC Praga Praha od 13 hodin


Českeragby.cz rovněž napsalo ...
Kam v sobotu 28. srpna a v neděli 29. srpna 2021 na ragby

(Petr Skála, rugbyunion.cz, SportovniListy.cz & ceskeragby.cz, foto: Petr Skála)