Roudnice nad Labem pět dnů žila světovým šampionátem ve sportovní kynologii

Celkem pět dní od 7. do 11. září 2022 hostil sportovní areál Pod lipou v Roudnici nad Labem mistrovství světa ve sportovní kynologii. Do města na dohled vrcholu Říp se sjelo na 150 psovodů se svými čtyřnohými parťáky z 35 zemí celého světa. V Roudnici se představili i psovodi z dalekých zemí jako je Kanada, USA, Japonsko, Brazílie či Mexiko a nechyběl ani zástupce Ázerbajdžánu. Soutěžící psovodi přivezli zejména německé a belgické ovčáky, plemena, která jsou pro sportovní kynologii typická, ale své umění v Roudnici předvedli i rotvajleři, velcí knírači, boxeři a Českou republiku reprezentoval i holandský ovčák.

Soutěžními disciplínami byly poslušnost, obrana a stopa. Pro diváky byla  největší podívanou patrně  disciplína obrana, při které musí pes najít schovaného figuranta dle povelů svého psovoda a následně musí pes figuranta zadržet. Zároveň se jedná o velmi náročnou disciplínu z pohledu figurantů, protože udržet při úkolu zakousnutí do rukávu psa vážícího až 40 kilogramů není vůbec jednoduché. A už vůbec ne, pokud během dne toto figurant absolvuje i čtyřicetkrát. I proto figurantem  nemůže být každý, ale jen ten, kdo je fyzicky  zdatný. Figurant  totiž při závodě nesmí sobě ani psovi ublížit, i když se občas může divákům zdát, že právě k tomu dochází.

Během poslušnosti, která trvala  celých 12 minut, psi  předváděli  nejen, jak pochodují  u nohy svého pána, ale také rychlý běh na povel, aport přes překážku i tzv. dlouhodobé odložení. To trvalo  několik minut, během kterých psi museli bez hnutí čekat na svého pána a další povel. Během odložení navíc pes nesmí reagovat ani na výstřely z pistole.

Poslední disciplína stopa kladla  vysoké nároky na samotné závodníky a jejich psí svěřence, ale také na pořadatele. Konkrétně na tzv. kladeče stop. Ti museli  pro každého závodníka vytyčit zhruba 1,5 hektaru plochy, přičemž na tomto úkolu pracovali  několik dní. Soutěžící totiž  museli  mít v terénu shodné podmínky.

Pětidenní zápolení 150 psovodů a jejich dokonale trénovaných svěřenců vyvrcholilo v neděli 11. září 2022 slavnostním vyhlášením výsledků, které přinesly ohromnou radost českým barvám.

Reprezentace Česka, kterou do bojů o cenné kovy vyslal Český kynologický svaz (mimo jiné pořadatel světového šampionátu), vybojovala  zlaté medaile s celkovým součtem 839 bodů! Na stupních vítězů české psovody doprovodil tým Slovenska na druhém místě (839 bodů) a  bronzovou medaili v týmové soutěži vybojovali reprezentanti Finska (829 bodů).

Jediný bod chyběl  k medaili v soutěži  jednotlivců Martinovi  Slovákovi  s belgickým ovčákem malinois Cane Codi – Fin, který  s celkovým součtem 284 bodů obsadili čtvrté  místo. Z vítězství se v Roudnici nad Labem radovala Viktoriia Bezusz Ukrajiny s fenkou belgického ovčáka malinois Camino Brillante Blicka (288 bodů). Stříbro získala  Francie zásluhou Erica Lapointa a jeho belgického ovčáka malinois Orus des Pas des Bêtes (286 bodů). Bronz vybojoval slovenský reprezentant Matúš Balun s německým ovčákem Bono Extreme Arakon Land (285 bodů).

Čeští organizátoři opět potvrdili, že patří k vyhledávaným a oceňovaným pořadatelům vrcholných mezinárodních akcí sportovní kynologie a čeští psovodi rovněž potvrdili, že i v tomto sportovním odvětví se Česká republika právem řadí k těm nejlepším!

Podrobné zpravodajství a bohatou fotogalerii z mistrovství světa ve sportovní kynologii v Roudnici nad Labem naleznete na oficiálním webu šampionátu zde.

(ps podle fciigp2022cz.cz a sporty-cz.cz pro SportovníListy.cz, foto: fciigp2022cz.cz)