Richard Šach: Politici se konečně začínají zabývat podporou sportu

Vláda na pondělním zasedání schválila na návrh ministryně školství novelu zákona o podpoře sportu. Plán podpory rozvoje sportu v letech 2015-2017 beru  jako náhražku chybějící koncepce, říká v  rozhovoru pro SportovniListy.cz  Richard Šach, generální sekretář TJ Bohemians Praha.

SL: Dochází, podle Vás, k posunu ve vnímání sportu ve veřejné a státní správě?

Rozhodně je dobře, že konečně dochází k úpravě již přežitého zákona. Novelu zákona vnímám jako signál, že se konečně politici, zatím aspoň rámcově, začínají zabývat podporou sportu. Sport si to zaslouží a potřebuje to.

Doufám, že paní ministryně bude i nadále iniciovat vznik reálné koncepce rozvoje a podpory sportu u nás, abychom se všichni nepohybovali ve vzduchoprázdnu. A také snad přestane označování, že někdo je víc než ostatní, protože podle mého přesvědčení jsou nejdůležitější ty základní články, které byly v poslední době velmi opomíjeny.

Valachová: Chceme posílit transparentnost financování sportu a sportovních organizací

SL: V čem spočívá podle Vás největší přínos navržené novely?

Jako zástupce velké tělovýchovné jednoty, která sdružuje 24 sportovních oddílů a disponuje značným množstvím sportovních zařízení, jednoznačně vítám, že je vyvíjen tlak na definování podpory i netalentované mládeže, protože společnost nemůže podporovat pouze budoucí špičkové reprezentanty. Důležitá je také účast obcí, které sice veřejně vítají úspěchy svých sportovců, ale mnohdy někde zapomněli, jak důležité je podporovat vznik, provoz a údržbu sportovní infrastruktury. Někdy mám dojem, že sport u nás znamená pouze státní reprezentace a dění dole, to podhoubí, to již nikoho nezajímá. Chtěl bych věřit, že snad přichází změna k lepšímu.

SL: Je v novele zákona podle Vás něco kontroverzního, něco, s čím nesouhlasíte?

Mám trochu obavy z rejstříku. Na jednu stranu vnímám a vítám snahu o zavedení pořádku v evidenci členské základny. Ale mnozí sportovci, zejména ti bez velkých výsledkových ambicí, nemají chuť sdílet svá osobní data, nemají potřebu. Je pak na nás v klubech a jednotách přesvědčit je o nutnosti a prospěšnosti řádné evidence. I jejich sportovní zapojení je pro naši společnost důležité. A řada z nich má nebo bude mít děti, které chceme odtrhnout od počítačů a chceme, aby je přivedli na hřiště. I proto je musím přesvědčit a následně podporovat. Vlastní zřízení rejstříku bude při mnohatisícovém množství jednot a klubů v ČR také jistě složitou a náročnou záležitostí.

Ertl: Novela je kompromisním krokem vpřed

SL: Na vládě byl současně projednán i Plán podpory rozvoje sportu v letech 2015-2017. Jaký máte na něj názor?

Beru jej jako náhražku chybějící koncepce, představuje jakýsi směr, jímž by se měla ubírat podpora sportu. Jen doufám, že je to jen základ, na který souběžně naváže i nový zákon o sportu. Plán podpory je opěrným bodem, jak argumentovat a přesvědčovat státní i soukromé instituce o zvýšení finanční pomoci sportovnímu prostředí. Protože zejména základní články, tj. tělovýchovné jednoty a sportovní oddíly, trpí nedostatkem finanční podpory. My v jednotách a klubech to cítíme nejvíce.

(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)