Želví závody

Naši předkové pořádali různé zábavy a také různé sportovní závody. Mezi ty kuriózní můžeme zařadit želví závody pořádané koncem devatenáctého a začátkem dvacátého století.

Želva obrovská, může vážit až 200 kg, délka krunýře dospělé želvy je až 120 cm a dožívá se až 160 let. Je tak druhou největší suchozemskou želvou. I když jsou typicky pomalé a opatrné, na souši se pohybují jen zvolna, jsou schopny značné rychlosti. Jsou také vynikajícími plavci.

Síla jejich svalů je pořádná a může dokonce „utíkat“ i se značným zatížením. Této okolnosti bylo využíváno při želvích závodech a želvy, jakž takž cvičené, závodily s živými pasažéry na zádech. Želví kolos, kterého na našem obrázku vidíme, vyhrál v těchto závodech první cenu, což jej však asi tehdy nezachránilo před konečným osudem všech těchto zvířat, které v zajetí končily svůj život vždycky násilně a jejichž nekrologem byla pravidelně „želví polévka“, labužníky velmi ceněná.

(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)

Mistrovství Evropy ve volejbale 1958

27.9.2023 11:34:32

5. mistrovství Evropy ve volejbale mužů se konalo ve dnech 30. srpna – 11. září 1958 v Československu. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů rozdělených do čtyř pětičlenných skupin. První a druhý tým pos...

Jiří Daler - olympijský vítěz

13.8.2021 10:47:21

Na letních olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu získal zlatou medaili ve stíhacím závodě jednotlivců, historicky první pro československou cyklistiku. Na dalších letních olympijských hrách v ro...