Střelectví před sto lety

[ title]
Rok 1913 nezůstal ve sportu střeleckém za minulými léty a možno říci, že přinesl nám mnohé novinky jako střelecké závody na hliněné holuby.

Tento zajímavý a pro lovce užitečný sport, pěstován jest v hojné míře i v jiných zemích, zvláště v Německu, se dostal zásluhou továrníka rady Nowotného i k nám.

Závod pořádán je „Spolkem pro ochranu honby a chov psů“ na střelnici v Hostivaři. Za oba dny bylo vypuštěno 2210 holubů. V tomto závodě pořádané mistrovství města Prahy se stalo kořistí znamenitého střelec Siegla. K závodům se sešla opravdu mezinárodní konkurence. Mimo dříve jmenovaného pak Rimon (mistr Čech v Teplicích), Bathorn a jiní. Z domácích střelců pěkné výkony podali Nowotný a Wats.

Střelecké závody na hliněné holuby byly pořádány také v Pardubicích za účasti šlechty, na vojenské střelnici v Kobylisích a menší závody pořádala také Jednota českých střelců Praha VIII.

„Beseda puškařů“ poprvé uspořádala střelecký závod s vojenskou puškou na 400 kroků podle mezinárodních pravidel. Tento závod pak byl při závodech „Sboru svobodných střelců Praha“ opakován a byl zde vytvořen J. Matouškem český rekord.

Jednota Českých střelců v Debři oslavila 25 let svého trvání závodní střelbou. Své znovuvzkříšení oslavil spolek střelců v Bechyni u Tábora současným postavením romantické střelnice a střelbou královskou, z níž vyšel jako vítěz Ed. Hauptmann.

V roce 1914 můžeme očekávat ještě větší činnost v našem sportu, neboť založeno bylo několik nových klubů.

(Časopis SPORT A HRY, únor 1914)

(kp,sportovnilisty.cz, foto: arch.)


Automatický terč z roku 1910

Automatický terč z roku 1910

23.10.2016 10:00:00

Při sportovní střelbě se dnes běžně používají pro zaznamenávání výsledků elektronické terče. Na našich fotografiích je zajímavý vynález amerického poručíka St. C. Ellise z roku 1910 – Terč, samočin...

Josef Šmejkal

Josef Šmejkal

10.10.2016 10:00:00

Byl s Gustavem Frištenským náš nejúspěšnější profesionální zápasník. Josef Šmejkal (1879–1942) se v začátcích své sportovní kariéry věnoval vzpírání. Od roku 1902 pak zápasu. Absolvoval několik vel...

Rose Pitonof Weene

Rose Pitonof Weene

4.10.2016 10:00:00

Americká dálková plavkyně, která se po úspěších v New Yorku a Bostonu pokusila v srpnu 1912 přeplavat z Anglie kanál La Manche. V té době jí bylo pouze 17 let. Svůj pokus byla nucena kvůli bouřkám ...