Slavná závodní dráha AVUS v Berlíně

[ title]
Seriál závodů mistrovství světa vozů formule 1 poutá ročně pozornost miliónů fanoušků automobilového sportu. Jejich neméně oblíbeným předchůdcem byly ve dvacátých a třicátých letech 20. století mezinárodní závody kategorie Grand Prix, které se jezdily na několika věhlasných tratích v Evropě.

Mezi nimi figurovala i závodní dráha AVUS v Berlíně, trať, která se ve své době stala synonymem motoristického závodního, především pak automobilového sportu. Dne 22. května roku 1932 hostila i mladého závodníka Jiřího Kristiána Lobkowicze, příslušníka českého šlechtického rodu. Stala se mu osudnou a smrtí na závodišti skončila jedna slibně se vyvíjející závodnická kariéra.

J. K. Lobkowicz ve společnosti okouzloval svým vzhledem, na svou dobu impozantní 183 centimetrů vysokou postavou. Do historie se zapsal hlavně úspěchy za volantem závodních strojů značky Bugatti, včetně absolutního čtvrtého místa v závodě Grand Prix. Ale také právě svou předčasnou smrtí na německém okruhu AVUS v třísetkoňovém Bugatti typu 54 se záludnými jízdními vlastnostmi.
                                                                                                                    
(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)


Odvážný skok do vody

Odvážný skok do vody

17.8.2017 10:00:00

Odvážné a nebezpečné kousky na kolech, nebo dnes hlavně na motocyklech nejsou nic nového. Na velodromu Buffallo v Paříži v roce 1906 vystoupil Američan Schreyer a na velocipédu provedl úžas vzbuzuj...

Jedeme na vodu

Jedeme na vodu

2.8.2017 10:00:00

To, jak se jezdilo na vodu před osmdesáti pěti lety, ukazuje naše fotografie z roku 1932. Zajímavostí určitě je to, že přepravu lodí zajišťovaly svými automobily Československé státní dráhy. Sporto...