Nejrychlejší automobil světa v roce 1906

Mladý automobilový průmysl v prvních letech dvacátého století nabyl netušeného rozmachu. Jako dopravní prostředek pronikl automobil do všech odvětví. Zvítězil na celé čáře a všude. Kde bylo zapotřebí nějaké dopravy, byť pro začátek jen pokusně, se začalo používat automobilních vozů.

Hnacím motorem rozvoje se stal sport. Závodilo se v rychlosti, spolehlivosti, vytrvalosti, prostě ve všem. Byly vyhlašovány vysoké prémie za překonání rekordů i za vítězství v závodech. Sláva, popularita, obdiv, to vše provázelo ty nejlepší závodníky. Díky těmto motivacím a soutěžení šel vývoj automobilů obrovskou rychlostí dopředu.

Nejrychlejším automobilem v roce 1906 by vůz mající tvar torpéda, dle něhož také byl nazván „torpédo“. Byl sestaven na základě známé zkušenosti, že čím menší plocha je vystavena protitlaku vzduchu, tím je jízda rychlejší. Právě tvar tohoto automobilu snižoval tření vzduchu.

Vynálezcem tohoto stroje byl americký závodník Stanley. Stroj díky elektrickému motoru nedělal téměř žádný hluk. Největší rychlosti dosáhl řidič stroje Fred Marriot při svých jízdách na písečném pobřeží ve Floridě. Marriot vytvořil nový světový rekord v rychlosti, urazil jednu anglickou míli (1609 m) za 28 vteřin. To znamená, že dosáhl rychlosti 206 km za hodinu.

(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)

Mistrovství Evropy ve volejbale 1958

27.9.2023 11:34:32

5. mistrovství Evropy ve volejbale mužů se konalo ve dnech 30. srpna – 11. září 1958 v Československu. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů rozdělených do čtyř pětičlenných skupin. První a druhý tým pos...

Jiří Daler - olympijský vítěz

13.8.2021 10:47:21

Na letních olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu získal zlatou medaili ve stíhacím závodě jednotlivců, historicky první pro československou cyklistiku. Na dalších letních olympijských hrách v ro...