Lyžařství před devadesáti lety

V roce 1927 se naši lyžaři dočkali lepší sezóny a tak se poslední lednovou neděli konalo mistrovství Svazu lyžařů za krásné pohody a v terénu na Novém Světě.

Opět se ukázalo, že čs. němečtí lyžaři jsou borci velkého stylu. Odnesli si vítězství v závodě sdruženém (18 km a skok), v němž zvítězil v I. třídě Purkert, před Adolfem (oba H. D. W.), třetí byl Bím (Čs. Svaz lyžařů). Další tři místa obsadili Poláci Zytkowicz, Krzeptowski a Sieczka. Prokázali tak znovu pokrok polského lyžařství.

V závodě na 18 km se umístil první O. Německý, za 1 hod. 21 min. 8 s., před domácím Němcem Donthem (1:23.58) a Feistauerem a J. Německým.

Ve skoku prostém zvítězili členové HDW: 1. W. Dick (nejdelší skok 49 m), 2. Purkert (48 m), 3. F. Wende (46,5 m). První člen Čs. Svazu byl Bím jako čtvrtý (43 m). Výsledky jen potvrzují, že skok je dosud doménou členů HDW.

Na 50 km byl první Donth (HDW) za 4 hod. 34 min. 50 s., druhý Bachtík (Svaz) 4:40.41, o třetí místo se rozdělili Feistauer a J. Německý.

Výsledky musíme pro pochopení okomentovat poznámkou, že v době první republiky se obyvatelé Československa mezi sebou dělili podle národností, podle toho pak měli i své sportovní kluby.

(kp,sportovnilisty.cz,foto:arch.)

Mistrovství Evropy ve volejbale 1958

27.9.2023 11:34:32

5. mistrovství Evropy ve volejbale mužů se konalo ve dnech 30. srpna – 11. září 1958 v Československu. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů rozdělených do čtyř pětičlenných skupin. První a druhý tým pos...

Jiří Daler - olympijský vítěz

13.8.2021 10:47:21

Na letních olympijských hrách v roce 1964 v Tokiu získal zlatou medaili ve stíhacím závodě jednotlivců, historicky první pro československou cyklistiku. Na dalších letních olympijských hrách v ro...