Ragbisté Gruzie vyhráli čtyři utkání Championatu Rugby Europe a už nyní jsou mistry

V rámci evropského šampionátu se poslední březnový víkend odehrála dvě utkání. Derby týmů z Pyrenejského poloostrova vyhrálo domácí Portugalsko zásluhou  více proměněných kopů, neboť na položené pětky duel skončil 5:5.

Ve druhém utkání kola vyhrál loňský mistr Evropy nad Rumunskem na pětky 3:2. Gruzínci tak s předstihem i bez odehraného posledního zápasu s vítězem kvalifikace Belgie - Nizozemsko už nikdo nepřestihne a tak už nyní je Gruzie mistrem Evropy.

„Ať někdo napíše, že se tak nestane," tvrdí editor webu ceskeragby.cz Petr Skála.

Medákův komentář...

„Kromě  oslavy ragby v podobě zápasu Francie - Skotsko, příznivci ragby  mohli poslední březnový víkend sledovat i dvě utkání Championatu Rugby Europe. Pokud jste se ovšem zaregistrovali na webu evropské ragbyové federace.

V prvním  výborném zápase zvítězilo Portugalsko na domácí půdě s odvěkým soupeřem Španělskem 43:28. Byla to přehlídka útočného ragby, krásných akcí zakončených pětkami, vše v plné rychlosti. V prvních 20 minutách to vypadalo na velký výprask domácích, když Španělé ovládli zcela hru a položili rychle dvě  pětky a vedli 14:0. Od osmadvacáté minuty trenér Portugalska bývalý úspěšný reprezentant Francie Patrice Lagisquet pokropil svůj tým živou vodou a ten pak položil pětku a snížil tak 7:14.  Španělé ještě zabrali a zvýšili na 21:7. Zápas měl úžasné tempo a domácí do půle ještě snížili na 14:21. Na druhý poločas se Portugalci dobře připravili a Španělům nasázeli dalších krásných pár pětek, většinou jejich běhavým útokem, kterému dominoval excelentní zadák Nino Sousa Guedas, opravdová světová hvězda. Španělům se na konec povedlo položit aspoň čtvrtou pětku a upravit nečekanou porážku na 43:28. Bylo to velmi kvalitní utkání, které nám ukázalo, jak velký herní pokrok je možno vybudovat odpovědným plněním strategických plánů rozvoje, se stoupající  úrovní domácích soutěží, s dostatkem zápasů s kvalitními soupeři a s neustálým zvyšovaní odborných znalostí trenérů u všech kategorií. Nám zbyly jen nostalgické vzpomínky na zápasy s těmito týmy, ve kterých jsme čas od času  vítězili, nebo uhrávali těsné výsledky.

Ve druhém utkání v Tbilisi   Gruzie hrála s Rumunskem, které skončilo vítězstvím domácích 28:17 (13:7).  Zápas byl soubojem dvou rojů, kde o něco zkušenější Gruzínci lehce dominovali. Bylo k vidění  mnoho kontaktů, pomalé rucky, také červenou kartu pro mlynáře Gruzie za nebezpečnou vysokou skládku, trestnou pětku za borcení mlýnů od Rumunů. Silové ragby s minimem úspěšných akcí útočných formací. Gruzie má již zajištěný postup na Světový pohár, ale jakékoli druhé mužstvo z ME bude mít na RWC velké problémy. Teď je přestávka, čeká se až na červnovou  baráž mezi Belgií a Nizozemskem. Vítěz se následně zapojí do Championatu," okomentoval průběh čtvrtého kola Championatu Rugby Europe legendární ragbista Eduard Krützner senior, jemuž ragbisté říkají Medák.