První soutěžní den Zimních paralympijských her v Pekingu se předvedli hokejisté a lyžaři Česka

První soutěžní den Zimních paralympijských her v Pekingu se nesl ve znamení zahájení para hokejového turnaje a úvodní disciplíny alpského lyžování – sjezdu.

Český reprezentační tým si na úvod skupinové fáze poradil s týmem Itálie poměrem 5:0. V Jen-čchingu se vydal na sjezdovku Pavel Bambousek, ale bohužel nezvládl dokončit slibně rozjetý sjezd.

Vysoké vítězství a potvrzení role favorita

První zápas, první vítězství. Skupinovou fázi paralympijského turnaje zahájili čeští para hokejisté zápasem proti Itálii. Soupeř, který sice výkonnostně nepatří do světové špičky, však dlouho odolával – téměř do 11. minuty. V čase 10:49 však rozvlnil italskou síť kapitán celku Pavel Kubeš. Stalo se tak po fantastické kombinaci a chytré asistenci Karla Wágnera – 1:0.

Další branky přišly nedlouho po sobě. V čase 12:36 se z dálky prosadil Radek Zelinka, který však o několik okamžiků později inkasoval nepříjemný zásah od soupeře a byl nucen opustit led. Do konce první třetiny se už skóre nezměnilo. V druhé části zápasu se prosadili ještě David Palát a Václav Hečko, kterému asistoval opět aktivní Wágner.

V závěrečné třetině už tempo zápasu lehce upadlo, ale Češi si radostí mohli zakřičet ještě jednou. Svůj gólový účet v Pekingu otevřel Michal Geier, přičemž hattrick v asistencích zkompletoval Wágner. Po 45 minutách tak bylo konečné skóre 4:0 pro české národní barvy.

Druhé utkání odehrají čeští para hokejisté  proti domácí Číně.

Náročný sjezd nedokončilo jedenáct závodníků, mezi nimi i Bambousek

Maratón závodů alpského lyžování odstartoval dnešním sjezdem. Diváci, kteří sledovali prestižní kategorii sedících monoski, ve které se na start závodu postavil i český reprezentant Pavel Bambousek, zažili několik překvapení v čele s celkovým vítězem Novozélanďanem Petersem. Ten dokázal triumfovat nad velkým favoritem Pedersenem z Norska.

Český závodník vyrazil na svah v druhé polovině startovního pořadí. Před ním se trať nepovedlo dokončit celé řadě zkušených a kvalitních jezdců – celkem závod nedokončilo jedenáct monoski lyžařů. Bohužel stejný osud potkal i Bambouska, který nejprve mírně chyboval v horní pasáži, ale poté předváděl skvělou jízdu a svým výkonem by jistě atakoval některou z pozic v první desítce.

Nicméně následoval pád a vyhlídky na dobré umístění přišly vniveč. Vlastně šlo o vyústění celé řady smolných událostí, které Bambouska celý den provázely. V poslední tréninkové jízdě před ostrým závodem dokonce úplně zničil lyži.

„Možná i kvůli tomu incidentu z warm-upu, kdy jsem se i trochu vykoulel, moje sebevědomí před startem trochu utrpělo. Nakonec jsem ale se svojí jízdou docela spokojený, jelo se mi dobře. Velká škoda, že to nebylo až do cíle, ale takový je někdy sport,“ shrnul své dojmy okamžitě po sjezdu Pavel Bambousek.

Šanci na reparát bude mít český lyžař hned zítra, kdy se představí v rámci Super-G. Závody v této disciplíně, kterou Bambousek považuje za svoji nejsilnější, se pojedou od 10:00 do 14:30 čínského času (3:00 do 7:30 SEČ).

(Martin Steinbach pro SportovníListy.cz, foto: Jan Malý Český Paralympijský výbor )