Prohlášení klubů Ligové fotbalové asociace k výzkumu Národní sportovní agentury


Prohlášení profesionálních klubů Ligové fotbalové asociace  směrem k výzkumu  Národní sportovní agentury


„Profesionální kluby Ligové fotbalové asociace  se kategoricky ohrazují proti prezentovaným výsledkům průzkumu Národní sportovní agentury (NSA), který podle našeho přesvědčení hrubě neodráží reálné postavení fotbalu v české společnosti.

Průzkum byl proveden a vyhodnocen velmi neprofesionálně, což potvrzuje i fakt, že se od interpretace jeho výsledku distancují i agentury, které se na sběru dat podílely a které uvádí Národní sportovní agentura jako autory. Stejně tak jsou výsledky tohoto průzkumu nejenom v zásadním rozporu s celou řadou ukazatelů, které dlouhodobě sleduje jak Ligová fotbalová asociace, tak i domácí a mezinárodní televizní společnosti nebo mezinárodní fotbalové organizace FIFA a UEFA, ale v některých případech i se zdravým rozumem. Fotbal je globálně jednoznačně nejpopulárnějším sportem, a i v České republice má největší členskou základnu čítající zhruba 340 tisíc členů.

Fotbalové televizní přenosy jsou zároveň nejsledovanějšími pořady na českých obrazovkách, a to nejenom v případě mezinárodních akcí typu mistrovství světa nebo Evropy, ale i v případě nejvyšší domácí soutěže Fortuna ligy. V neposlední řadě má Fortuna liga nejvyšší průměrnou návštěvnost ze všech sportů zmíněných v průzkumu. Šokující je také zjištění, že takto neprofesionálně získaná data by měla sloužit jako  podklad  pro přidělování národních dotací a zásadně tak ovlivnit budoucnost a rozvoj nejpopulárnějšího sportu v Česku. Ligová fotbalová asociace proto vyzývá Národní sportovní agenturu, aby nechala přezkoumat výsledky uvedeného průzkumu nezávislou a profesionální agenturou a jasně definovala účel a využití takového průzkumu.

Odmítáme také, aby takto provedený průzkum ovlivňoval výši dotací pro všechny sporty v České republice. Ligová fotbalová asociace proto očekává, že s ní Národní sportovní agenturu neprodleně zahájí jednání o dalším postupu."

Praha 13. ledna 2021

SportovniListy.cz rovněž napsaly ...Čísla z výzkumu: Z pěti tisíc respondentů jich nejvíce fandí hokeji a ženy krasobruslení

(Štěpán Hanuš, Ligová fotbalová asociace, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)