Trail Praha ve znamení soba, který držel na Petříně slunce za mraky

Jasné vítězství favorita, ale i objev možné (staro)nové hvězdičky. Takový byl poslední květnovou neděli Trail Praha na Petříně, druhý díl největšího tuzemského seriálu terénních běhů Kilpi Trail Running Cupu, který přinesl triumf Ondřeje Fejfara a Evy Slavíkové. A dalším více než dvěma stovkám účastníkům ale  také i divákům  znovu nabídl nevídané zážitky.

Jedním z nich byla i přítomnost tří olympioniků  v přímé akci. Pětibojař David Svoboda startoval dvojitým výstřelem, když  první rána mu samou odpovědností ulítla! a byl i u předávání cen, další byla  lyžařka Kateřina Neumannová se s dcerou Lucií vydala na 5,5 km trať a do třetice cyklista Lubor Tesař pečlivě obhospodařoval dětský koutek.

Pod jihovýchodním cípem strahovských kolejí dostali studenti navrátivší se z tahů nečekané probuzení. Velký běžecký cirkus i s dětskou atletickou školičkou tu startoval už o desáté hodině dopolední. V čele vyrazili do dvou kol na celkem 11 km s pětsetmetrovým převýšením obhájce prvenství Fejfar spolu se skyruningovým šampionem Zemaníkem.

"Lehce se mi odpoutal někde na druhém kilometru. Vím, že je na tom líp, ale měl jsem ho pořád na dohled, neztrácel jsem," popisoval vytrvalec z Beskyd, který zamíří další víkend na parádní trail na Madeiru, spojený s dovolenou.

"Kde jsem získával? Na rovině," usmál se Fejfar. To jsou paradoxy, na trase plné seběhů a výběhů! Nejvíc se cuknul v začátku druhého kola podél lanovky před klesáním do parku. Držel hodně vysoké tempo, dal si kvalitní přípravu před kvalifikací na vrchařskou Evropu, která ho čeká taktéž nadcházející víkend. I když v kluzkých padácích dával pozor.

V cíli ho potěšil minutový náskok (41:42). Ale na traťový rekord Víta Pavlišty z před dvou let mu chybělo přes dvě minuty. "Ani nevím, jak mohl tak rychle běžet," vrtěl hlavou. Předcházející dva ročníky na startu prázdnin vždy sežehla pořádná horúčava. Tentokrát bylo přijatelné teplo a pod mrakem, snad symbol titulární značky Kilpi, obrovitý sob, udržel slunce za mraky.

Třetí skončil překvapivě Richard Krajník, který se dosud ukázal „jen“ například loni karlovarským půlmaratonem v čase 1:28 hodin, nebo desítkami okolo 37 minut. Hned za ním čtvrtý doběhl Filip Peřinka, loňský vítěz žebříčku Pražského běžeckého poháru, kam Trail Praha opět samozřejmě patří.

Oba vítěze přivezlo na stupně vítězů partnerské Subaru, které navíc poskytlo znovu víkendovou zápůjčku s plnou nádrží pro vítěze tomboly. Pozornost budila i  Eva Slavíková s časem 53:06 minut, a pořadím 40. absolutně), když na Petříně možná  začala psát  novou kapitolu běžecké kariéry. Před lety běhala pětku na dráze za Bílinu (16:20 minut), pak studovala a pracovala v USA. "Začala jsem trochu běhat s kamarádkou a tak jsem si to zkusila," prozradila čerstvou motivaci. Přitom prý chodí při dvou zaměstnáních pořádně běhat jednou týdně.

"Ty kopce, to bylo něco,"  mračila se naoko. "Ale nějak jsem to uběhla. Věděla jsem, že jsem první, tak jsem některé kopce i vycházela, vyšlo mi to skoro nastejno."

Dál se chystá za měsíc na Golfové jamky do Motola, ale na delší traily s ní nemáme počítat. I když, kdo ví, kdo dokáže před tímhle terénářským virem zůstat imunní?

Třeba Evžen Gé den předtím běžel šestihodinovku ve Stromovce, kde skončil večer v 19 hodin a hned ráno byl „ready to go“. A to mu je dvaašedesát… Ještě pro úplnost, jednookruhovými vítězi se stali Petr Šnábl a Martina Richterová.

Nutno dodat, že po dvou městských závodech v Ostravě a Praze míří KTRC už za dva týdny do skutečného terénu. Na Dolní Moravě čeká 30 km s výběhem na Králický Sněžník (a zpět), jeden z nejspektakulárnějších podniků kalendáře.

(ps, SportovniListy.cz, foto: pořadatel závodu)