Pro Zlatý pohár v Pardubicích si doběhl Dangerous Gleam stylem start – cíl

Ve čtyřiadvacetileté historii Zlatého poháru jsou zapsáni jen tři osmiletí koně, kterým se podařilo zvítězit. Po letošním ročníku klasické steeplechase k nim přibylo jméno další – Dangerous Gleam. S žokejem Josefem Bartošem se ujali vedení hned po startu a pohodlně si došli pro vítězství.

Dopředu se nikomu jít nechtělo, a tak se udávání tempa ujal právě Josef Bartoš s Dangerous Gleam. Jeho trenér Stanislav Popelka podle svých slov nemá taktiku start – cíl příliš v oblibě, rozhodnutí žokeje ale přivítal. A spokojený byl i Josef Bartoš. „Malou krizi jsme měli, ale za to, jak celý dostih skákal a jak cválal, si zasloužil dotáhnout to až dokonce,“ řekl Bartoš směrem k osmiletému ryzáku stáje www.trdelnik.com-Luka.

Po škrtnutí Trima do dostihu odstartovalo šest koní včetně obhájce loňského vítězství Nos Galana. Tomu se ovšem druhý triumf nepodařil, když došel na pátém a vlastně i posledním místě. Za vítězným Dangerous Gleam finišovali Monsieur Bachir, Kifaaya, Mustamir a zmiňovaný Nos Galan. Nikan nedokončil.

Zlatý pohár, který se běží jako Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, dekoroval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. „Mám od dětství díky rodině vybudovaný velmi silný vztah ke koním a to je i důvod mé podpory tohoto prestižního dostihu,“ prozradil Jan Hamáček, kterého doprovázel poslanec Pardubického kraje a iniciátor „sněmovního“ poháru Jiří Skalický. Oba samozřejmě připojili gratulaci vítěznému týmu.

Dostihový program tradičně otevřel dostih přes proutěné překážky – Cena Mistrovství světa v hokejbale. První vítězství dne bral žokej Jan Kratochvíl díky tmavému hnědákovi Dusigroszovi. Ten na překážkách startoval teprve podruhé v kariéře (a znovu v Pardubicích) a zvítězil s výrokem „velmi lehce“. Trenér Josef Váňa vidí jeho budoucnost optimisticky: „Pokud vydrží zdraví, může majiteli ještě udělat radost.“ Druhé místo brala Playmonka, třetí Love Me a dále Desson a Double Mancer.

V handicapové Ceně Orling první vítězství nad překážkami v kariéře vybojoval pětiletý ryzák Player. To jeho jezdec, žokej Marcel Novák, zvítězil v letošní sezoně už podeváté. „Player má určitě skvělou koncovku, to nám ukázal už při prvním startu, a povedlo se mu to i dnes,“ chválila trenérka Lenka Kvapilová. V průběhu dostihu ale byla mnohem aktivnější Veronika Řezáčová v sedle Un Tiepa, ale v cílové rovině už nestačila na vítězného Playera ani na Sweet Red Wine. Čtvrtá finišovala Udine de Champfeu před Lukem.

Osmý start a první vítězství. Taková je statistika čtyřletého Maree, kterému se po tuhém boji podařilo zvítězit v crossové Ceně Univerzity Pardubice. Trenér Pavel Tůma jej nasedlal pro Pavla Složila ml. a taky se netajil tím, že Maree je kůň do oranice. A že je překážkový kůň, to si nakonec myslí i jeho majitel Jiří Charvát. „Cíleně jsme na překážky nemířili, ale roviny mu moc nešly. A tohle naopak vyšlo.“ Těsně druhý finišoval Changing Guard před Royal Flyer, Alpheus a Kremonnou.

V Ceně hudebního festivalu LÉTOFEST odstartovalo šestnáct koní a ještě na posledním skoku to vypadalo na vyrovnaný boj o vítězství. Pětiletý Linngar ale potvrdil roli favorita – přestože to byl jeho první start v crossu – a nakonec „lehce“ zvítězil. V jeho sedle byl bulharský jezdec Sertash Ferhanov, kterého v sedlech koní trenérky Heleny Vocáskové diváci vídají poměrně často. Druhé místo patří Chrystal Crossovi před Reminem, Sisi Merble a Čerokézem.

V Ceně města Pardubic zvítězil Salam, a to i přes velké zdržení, které ho potkalo na Irské lavici. Právě tam totiž zastavila vedoucí Izynka a zdržela skupinku svých soupeřů. Tempo za Irskou lavicí začal udávat Bridgeur, Salam jej ale dostihl a v cílové rovině dokonce předstihl. „Salamovi se pardubické závodiště líbí, tak věřím, že tu bude pokračovat,“ řekl vítězný žokej Rostislav Benš. Salam, kterého připravuje Iwona Wroblewska, letos startoval potřetí a podruhé zvítězil. Za druhým Bridgeurem dokončili Status Quo, Taras a Lingarry.

Nejobsazenější dostih – Cena společnosti Explosia a.s. – byl vyhrazen klisnám. Tempo dostihu udávaly Džidžali a Poinsettia, obě ale nakonec předstihla šestiletá Silk vedená žokejem Janem Kratochvílem. Pro něj to bylo druhé vítězství dne, stejně jako pro trenéra Josefa Váňu st. Za druhou Poinsettií a třetí Džidžali tabuli doplnily Tanja a Loire.

Poslední dostih dne byl určen mladým jezdcům. V Ceně Dopravního festivalu 2017 – Poctě Josefu Resselovi se představilo sedm koní, jen čtyři ovšem dokončili. Roli favorita splnil Barateus a zajistil tím double Sertashi Ferhanovi a trenérce Heleně Vocáskové. Za Barateem, který se na překážky vrátil po dvouleté přestávce, se umístili Byrabay, Purple Heart a Norvíno.



Pardubice, 10. června 2017
Zlatý pohár, steeplechase

Zlatý pohár, steeplechase (4400 m, pětiletí a starší koně, dotace 500.000 korun): 1. Dangerous Gleam (ž. Bartoš, tr. Popelka, stáj www.trdelnik.com-Luka), 2. Monsieur Bachir, 3. Kifaaya. Čas: 5:37,19. Výrok: lehce 4 - 6 - 1/2.

Další dostihy ... 
I. Dusigrosz (ž. Kratochvíl) - Playmonka - Love Me
II. Player (ž. Novák) - Sweet Red Wine - Un Tiep
III. Marree (žk. Složil) - Changing Guard - Royal Flyer
IV. Linngar (Ferhanov) - Chrystal Cross - Remino
VI. Salam (Benš) - Bridgeur - Status Quo
VII. Silk (ž. Kratochvíl) - Poinsettia - Džidžali
VIII. Barateus (Ferhanov) - Byrabay - Purple Heart

 (ps, Dostihový spolek, SportovníListy.cz, foto: Milan Křiček, Dostihový spolek)