Pátá výhra v řadě Kateřiny Smutné, která ovládla i jubilejní Jizerskou 50

Vítězná série pokračuje. Kateřina Smutná ani tentokrát nepoznala přemožitelku a dojela si pro pátý triumf v řadě. Výhra v Jizerských  horách je pro českou reprezentantku o to pestřejší, že byla před domácími fanoušky na jubilejním 50. ročníku Jizerské padesátky. Mužům kraloval Nor Morten Eide Pedersen, Stanislav Řezáč dojel třináctý.

Seriál dálkový běhů Ski Classics má mezi ženami v posledních týdnech jediného lídra. Po pěti posledních závodech vždy na prvním místě figurovala Kateřina Smutná. A nic na zavedených pořádcích česká závodnice neměnila ani na jubilejním padesátém ročníku Jizerské 50. Smutná si v Bedřichově připsala už druhé vítězství v kariéře, když poprvé Jizerskou padesátku vyhrála před dvěma lety coby Rakušanka.

Kateřina zase  bojovala o prvenství v lyžařské stopě  s největší rivalkou Brittou Johanssonovou-Norgrenovou. Švédka obhajovala vítězství z minulého roku, ale Smutná jí deset kilometrů před cílem unikla a svůj náskok už si vzít nenechala. Johanssonová-Norgrenová si však  udržela první místo v průběžném hodnocení seriálu Ski Classics, Smutná už ale její náskok snížila na pouhých 15 bodů.

"Pětačtyřicet kilometrů se mi jelo strašně dobře, potom v posledních pěti kilometrech jsem si opravdu hrábla na dno. Ale síly se mi podařilo opravdu dobře rozvrhnout. Zaútočila jsem přesně na tom samém místě jako před dvěma lety. Byl to neuvěřitelný závod, “ radovala se Smutná v cíli před kamerou  České televize. "Jak mě podporovali fanoušci u trati, bylo neuvěřitelné. Hnali mě dopředu a za to jim moc děkuju," dodala.

Mezi muži byl nejlepší z Čechů Stanislav Řezáč, který dojel se ztrátou čtyř minut a padesáti vteřin na třináctém místě.  Vyhrál Nor Morten  Eide Pedersem, který v dramatickém finiši porazil svého krajana Pettera Eliassena.

Bedřichov 19. února 2017

Jizerská padesátka, závod Ski Classics v dálkovém lyžování

Muži: 1. Pedersen (Norsko/BN Bank) 1:55:53,1, 2. Eliassen (Norsko./LeasePlan) -0,5, 3. Gjerdalen (Norsko/Santander) -1:13,6, 4. Vokujev (Rusko/Russian Marathon) -1:13,8, 5. A. Aukland (Norsko/Santander) -1:17,1, 6. Östensen (Norsko/BN Bank) -1:25,3, ...13. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -4:50,8, 21. Ročárek (ČR/Atlas Craft) -9:09,9, 22. Bauer (ČR/Pioneer Investments) -9:10,7, 26. Ondrášek -10:05,8, 27. Šretr (oba ČR/Atlas Craft) -10:49,0.
Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 1164, 2. Pedersen 855, 3. Hoelgaard (Nor./LeasePlan) 763, ...22. Novák (ČR/Atlas Craft) 259, 23. Řezáč 257, 33. Ročárek 184, 43. Ondrášek 127, 47. Máka (ČR/Atlas Craft) 113, 51. Šrail (ČR/Pioneer Investments) 98, 59. Pšenička (ČR/Silvini Madshus) 78, 63. Bauer 72.

Ženy: 1. Smutná (ČR/Santander) 2:17:34,8, 2. Johanssonová-Norgrenová (Švédsko/Lager 157 Ski) -10,5, 3. Slindová (Norsko/United Bakeries) -40,4, 4. Lindborgová (Švédsko/Serneke) -6:18,5, 5. Lindstedtová (Švédsko/SkiProAm) -8:43,9, 6. Heiskanenová (Finsko/Robinson Petshop) -10:02,9, ...10. Adamová Kožíšková (ČR/Mercedes-Benz Atomic) -17:04,7, 11. Kocumová (ČR/Silvini Madshus) -17:22,3, 14. Bořutová (ČR/Mercedes-Benz Salomon) -23:10,3.
Průběžné pořadí: 1. Johanssonová-Norgrenová 1285, 2. Smutná 1270, 3. Slindová 878, ...19. Boudíková (ČR/Atlas Craft) 164, 20. Moravcová 142, 27. Schützová 66, 30. Zelenková (všechny ČR/Silvini Madshus) 62.

(ps podle svazového webu, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)