Olomoucké parkurové závody CSI-W v plném proudu

Druhý soutěžní den mezinárodních parkurových závodů J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 měl na programu pět soutěží, během nichž se uskutečnilo přes 250 startů. Dařilo se polským jezdcům, Maďarům, zástupcům Nového Zélandu, ale také domácím reprezentantům...

Hned v první ranní soutěži určené šesti a sedmiletým koním předvedla výborný výsledek česká jezdkyně Zuzana Zelinková se sedmiletou klisnou Evitou R, která se ujala vedení. Její čas 33,38 však zhruba o 5 sekund překonal Maďarský závodník László Tóth s koněm Toll Forgo. Ale ani on se z průběžného prvenství neradoval dlouho. Vítězka čtvrteční soutěže této túry Barbora Tomanová s klisnou Scarface totiž nastoupila do druhé části Youngster tour zcela suverénním způsobem a všechny přítomné přesvědčila, že její předešlé prvenství nebylo náhodné. Opět dokázala překonat všechny překážky bez penalizace a v bezkonkurenčně nejlepším čase, který měl hodnotu 31,35 sekundy, zvítězila.

"Jsem moc ráda, že se nám podařilo v Olomouci podruhé zvítězit. Scarface skákala opět výborně," konstatovala Barbora Tomanová.

Druhou dopolední soutěží byl první díl juniorské túry na úrovni 130 centimetrů. Česká jména měla ve startovním poli převahu a díky dvěma jezdcům nechyběla ani na dekorovaných pozicích. Výběrně si vedl Václav Nágr. Ten dokončil bezchybně nejprve s Normanem a krátce mu patřilo i průběžné vedení. Nakonec ho ještě dvě dvojice předjely, a tak skončil třetí. Se svým druhým koněm Calmem taktéž neobdržel žádný trestný bod, a i když tato jízda byla o dvě sekundy pomalejší, stačila na čtvrté místo. „Určitě byl prostor ještě někde trasu zkrátit, ale nechtěl jsem zas tak moc riskovat. Chtěl jsem, aby to byl hezký parkur a měl jsem z něj dobrý pocit,“ prozradil Václav Nágr. Na nejvyšší příčky se probojovali polští jezdci. O dvě desetiny sekundy předstihla Nágra Julia Jaglarz s Winning Moodem. Vůbec nejrychlejší z bezchybných byl Stanislaw Piatkowski s Aaronem 340. – Polákům se dařilo i v další části soutěže pro jezdce do 25 let zařazené do European Youngster Cup tour. Prvenství vybojovala Dajana Pawlicka s koněm Bartino následovaná Malgorzatou Koszuckou na Alvarovi 121. Čeští jezdci tentokrát u dekorování chyběli. Nejlépe skončil Ondřej Málek s Lexis, jemuž se podařilo ukořistit 12. místo.

V Diamond Tour, která druhý den soutěže zahájila na výšce 145 centimetrů, odstartovalo 75 dvojic a téměř tři desítky z nich dokončily čistě. Z Čechů mezi nimi byli Sergej Motygin s Dylanem, Jiří Papoušek s Capuou, Anna Kellnerová s Classic a Aleš Opatrný s Dimarem V D Looise Heide, jenž se díky času 68,57 sekundy umístil čtrnáctý v konečném pořadí.

"Trochu jsem doufal, že budeme víc vepředu. Parkur se mi dnes úplně nevyvedl, nechytil jsem od začátku dobrý rytmus, ale na to, že to pro mě byl s Dimarem teprve druhý společný parkur, tak jsem spokojen," uvedl Aleš Opatrný.

K medailovým pozicím mu scházelo šest sekund. Právě ty měl k dobru třetí umístěný Bruce Goodin s Centinou 10 prezentující Nový Zéland, který o půl vteřiny zaostával za Němcem Frisem Bormannem s Crazy Cato. Jako jediný stlačil čas pod 62 sekund maďarský jezdec Gábor Szabó junior s klisnou Timpex Bolcsesz a díky této bezchybné jízdě zaslouženě zvítězil.

Posledním  kláním druhého soutěžního dne byla dvoufázová soutěž Gold tour s výškou do 140 centimetrů. V ní strhl vítězství na svoji stranu novozélandský jezdec Bruce Goodin s Caltonou. Nejlepší z domácích dvojic byla Denisa Bittnerová s Vanessou. Ta za Goodinem zaostávala pět a půl sekundy, ale bezchybný výsledek jí zajistil pěkné šesté místo.

Další program:

Sobota 25. června 2016 nabídne v Olomouci znovu pět soutěží. Během dopoledne mají na programu své soutěže účastníci Silver Tour a junioři. Prvním z vrcholů olomouckého mítinku v rámci Světového poháru J&T Banka CSI3*W Olomouc 2016 bud Grand Prix pro jezdce do 25 let. Její začátek je plánován před polednem. Od 14.15 hodin přijde na řadu Diamantová túra s výškou překážek 150 centimetrů a po ní ještě proběhne od 17.00 hodin finále Youngster Tour pro šesti a sedmileté koně. Všechny soutěže bude opět možné sledovat živě přes internet na stránkách akce s adresou www.csiolomouc.cz, kde jsou také další podrobné informace k průběhu závodů.