Na Dolní Moravě se běželo zase až do oblak ovšem zimě, za větru a ve sněhu

Pocitových mínus deset hlásil meteoservis na hřebeni sjezdovek na Dolní Moravě. "Krásné zimní počasí," radoval se Ondřej Fejfar, který tu na třetí pokus vyhrál Běh do oblak. Krutý přes tří kilometrový výšlap a zároveň parádní zahájení zimní sezony pod Králickým Sněžníkem.

Ostatně, mohli jste si vzít i lyže. Přestože areál na Dolní Moravě chystá velkolepé zahájení i s koncerty kapel až příští víkend, lanovka už jezdila a část sjezdovek byla v provozu. Se skvělým zázemím v luxusním wellness hotelu Vista i s aquacentrem po výkonu se tu dal strávit báječný víkend.

Trať byla téměř stejná jako loni. Necelé čtyři kiláky vzhůru s převýšením 430 metrů. První část ve sněhu po pravém kraji sjezdovky, zbytek korytem sáňkařské a bikové sjezdařské trati od Slaměnky, pak ještě pár kroků po zatočené dřevěné Stezce v oblacích k jejímu vrcholu, v mlze bičovaným vichrem.

Jestliže loni vyhrožovali někteří běžci na startu pasažérům lanovky, že budou nahoře rychleji, letos to ti nejlepší už nejspíš naplnili. Běželo se hodně svižně.

Předloňský vítěz Robert Krupička sice tentokrát chyběl. A loňský vítěz, beskydský Tomáš Lichý (čas 22:35) si dává od terénu pauzu. Zato krkonošský Ondřej Fejfar vrátil porážku skorodomácímu Radku Hüblovi, ten skončil třetí. Mezi ně se nacpal ještě úplně domácí skialpinista Jakub Stejskal. Taky už tenhle závod moc dobře zná, loni skončil pátý.

"Trať byla o něco lepší než loni (Fejfar běžel o víc než tři minuty lépe). Trošku sypký sníh klouzal, ale šlo to. Asi do poloviny jsme běželi ve čtyřech spolu. Já jsem zkusil trhák a pak jsem si to hlídal. Na stezce jsem viděl kluky pořád o patro pod sebou, měl jsem přehled," popsal svůj triumf  Fejfar. A na druhý den ještě tady stihl odvést trénink patnáctičlenné skupiny svého běžeckého kempu Kuprovka.

"Super myšlenka i super zázemí, moc se mi to líbilo. Byl jsem tam poprvé a hodně jsem se vytrápil do kopce. Když už jsem se dostal nahoru a počítal jsem, že se rozběhnu na té dřevěné stezce, nohy už byly tuhý. Dalo se tam už dobře běžet, trošku tam napadlo a ztvrdlo to, záběr držel. Už zase lehce trénuju třetí týden, v pondělí mířím na Mallorku," vyprávěl Petr Soukup, letos druhý na havajském Ironmanovi v kategorii třicátníků a také fyzioterapeut české reprezentace.

Mezi ženami se ukázala ve skvělé formě Táňa Metelková, vysokoškolská pedagoška  a máma, znamenitá běžkyně z Hradce Králové, která vyšplhala nahoru hned za kvartetem elitních borců. Časem 21:54 obsadila absolutně páté místo (loni desátá za 25:54). Za ní byla Iva Ošlejšková z Říčan a třetí Gabriela Weissová.

V kvalitním poli běžců se ukázali tradiční účastníci Kilpi Trail Running Cupu, místňáci, ale i držáci z Prahy nebo Polska. Všem stálo za to i v nečase přijet a utéct do hor před vánočními nákupy – jak zval pořadatelský slogan.

Premiéru televizního záznamu uvidíte na ČT4 ve čtvrtek 14. 12. ve 13.05. Výsledky už teď a tady ...

(tn, SportovníListy.cz, foto: Ladislav Adámek)