Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2016 ovládli favorité

Keňská dominace a překonání dvou rekordů závodů, takový byl Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 2016. Nejmladší ze závodů RunCzech běžecké ligy ovládl favorizovaný Abraham Akopesha, ženám vládla v novém nejrychlejším čase závodu členka RunCzech Racing Teamu Joyceline Jepkosgei. Český rekord si připsal Milan Kocourek, nejrychlejší Češkou se stala Petra Kamínková, která tak na lázeňské kolonádě obhájila své loňské vítězství.

Čtvrtý ročník závodu oceněného zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF se od začátku vyvíjel podle očekávání. Hned po startu závodu se na čele vytvořila sedmičlenná skupinka, ta se ale po pátém kilometru začala trhat. Po polovině trati se tak na čele usadila keňská trojice ve složení Abraham Akopesha, Evans Kirui a Wilson Too.

Na patnáctém kilometru nasadil k úniku favorizovaný Akopesha. Jeho pronáslodavatelé závod nezabalili, především Kirui šlapal svému soupeři mohutně na paty, ale nejvíce sil si na závěr nechal právě Akopesha. Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary ovládl v čase 1:02:08. "Z vítězství mám velkou radost, ale bylo to hodně těžké. Sice se mi povedl nástup, ale oba mí soupeři mě pak začali stahovat. Otáčet se a vidět, jak se blíží, je hodně náročné. Nakonec jsem to ale zvládl," líčil Akopesha s tím, že mu k vítězství pomohly i zkušenosti z předchozích půlmaratonů. Oba dva jeho pronásledovatelé na této trati totiž debutovali – Evans Kirui finišoval v čase 1:02:27, Wilson Too v čase 1:02:48.

Ženský závod měl mnohem jednoznačnější průběh. Už v první třetině se na čele osamostnila dvaadvacetiletá keňská běžkyně Joyciline Jepkosgei a skvělým výkonem si doběhla nejen pro vítězství, ale rovněž pro nový rekord závodu. S časem 1:09:07 jej pokořila o čtyři vteřiny. „Jsem velmi šťastná, že se mi tu podařilo zvítězit. Ze začátku jsem okolo sebe měla nějaké soupeřky, ale když jsem se na osmém kilometru ohlédla, byly pryč. Tak jsem ještě víc přidala a přes krizi ke konci se mi navíc podařil i rekord,“ usmívala se v cíli nadšená vítězka a členka RunCzech Racing Teamu, která se poprvé v životě představila na závodě v Evropě. Za ní doběly dvě etiopské běžkyně, s časem 1:11:10 finišovala Ayantu Gemechu, jako třetí doběhla Bekelech Daba (1:11:42).

Rekord závodu padnul rovněž mezi Čechy, kde si pro vítězství v sólo závodě doběhl Milan Kocourek. S časem 1:06:51 ale příliš spokojený nebyl.

"Rekord by se dal určitě ještě alespoň o minutu zlepšit. V Karlových Varech je trať těžká, dneska bylo navíc velké teplo a skoro celý závod jsem běžel úplně sám. Atmosféra tu i tak byla úplně fantastická, fandili jak diváci u trati, tak běžci, které jsem míjel,“ poschvaloval si Kocourek. Na stupně vítězů se vedle něj postavili Ondřej Fejfar (1:08:17) a Vít Pavlišta (1:08:41), kterého limitovalo nedávné zranění achillovky.

Českou vítězku netřeba dvakrát představovat. Petra Kamínková je (nejen) karlovarskému publiku velmi dobře známá. Olomoucká vytrvalkyně přijela na západ Čech obhajovat svůj loňský triumf, což se jí také v čase 1:17:55 s přehledem podařilo.

"Chtěla jsem sice běžet o trochu rychleji, ale i tak jsem spokojená, podařilo se mi porazit skvělé běžkyně. Radost mám z každého vítězství v závodech RunCzech," řekla v cíli Kamínková. Jako druhá doběhla s dvěmi maratony v nohách v posledním měsíci téměř domácí Ivana Sekyrová (1:22:16), třetí skončila Tereza Korvasová (1:24:12).

Spokojenost s výsledky závodu neskrývala ani manažerka elitních atletů Jana Moberly. „Počasí sice na startu vypadalo hezky, ale nakonec mělo k ideálu daleku. Běžci i tak na trati nechali všechno a mám velkou radost ze dvou rekordů závodu,“ zmínila.

Další zastávkou RunCzech běžecké ligy bude 4. června Mattoni 1/2Maraton České Budějovice.

(ps, SportovniListy.cz, foto: RunCzech)