Ještě je léto a už se mluví, zpívá a maluje o Jizerské padesátce. Bude v únoru 2018 sníh?

[ title]
Za pět měsíců dalším svým ročníkem Jizerská padesátka vstoupí do druhého  půlstoletí své existence. Jednapadesátý ročník závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů klasicky se totiž uskuteční 18. února 2018 a podle pořadatelů je již nyní přihlášeno skoro 1500 závodníků. Tyto a další události spojené s tradičním lyžařským závodem v Jizerských horách byly sděleny na prezentaci knihy, která shrnuje uplynulých padesát ročníků. Proto má publikace Jizerská 50 podtitul Závod plný příběhů.

A to není všechno. Kapela Tata Bojs složila na melodii písně Pěšáci o závodu song Pěšáci bílé stopy a ve videoklipu je ústředním motivem postava Ladislava Míky, který jako jediný odjel všechny ročníky závodu a v klipu je také vidět.

Organizátoři závodu sdělili očekávání, že na hlavní závod ČEZ Jizerské padesátky 2018 bude naplněna  kapacita 4800 běžců.

"Klíčový termín pro přihlášky je 30. září 2017. To končí nejvýhodnější startovné, takže doporučuji neodkládat přihlášení," řekl na setkání s novináři David Douša z agentury Raul!, která závod marketingově zajišťuje.

Možná se neví, že závod v Jizerských horách se uskuteční během zimní olympiády v Pchjongčchangu.

"Víme o kolizi, ale poměrně dlouho a intenzivně jsme bojovali o změnu z ledna na únor, takže to hned druhý rok měnit na jiný termín nebylo možné," vysvětlil  Douša proč se letos  jelo poprvé v únoru a jak  je běh součástí termínového kalendáře seriálu Ski Classics.

Přesto, že je tu  kolize s olympijskými hrami,  vyrazí  v Jizerských horách do stopy elitní dálkoví  závodníci, neboť ti na olympiádě většinou nestartují.

Na startu v Bedřichově by měl být Lukáš Bauer. Ten  po uplynulé zimě skončil v reprezentaci a na olympiádu se nechystá.

"Jizerská je pro náš tým nejdůležitější závod," řekl Bauer, šéf svého laufařského uskupení Team Pioneer Investments, do jehož řad získal i letošní vítězku padesátky Kateřinu Smutnou.


Jizerskou padesátku provázejí další aktivity. Kromě toho, že vyšla kniha a zrodila se písnička,   vznikla rovněž unikátní výstava. V pražském Mánesu jsou až do 17. září 2017  k vidění díla dvanácti umělců, kteří nějak vykreslili, namalovali či zkrátka vykouzlili díla na běžecké téma. Ta budou pak od ledna 2018 k vidění i během samotného závodu v liberecké galerii.

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)